Materiał Partnera

Rodzaje złota wykorzystywane w jubilerstwie

Rodzaje złota wykorzystywane w jubilerstwie

Złoto w przeszłości stanowiło przede wszystkim środek wymiany handlowej, jednak dziś kojarzy się przede wszystkim ze złotą biżuterią oraz ze złotnictwem, rzemiosłem artystycznym związanym z wytwarzaniem z niego ozdób oraz dekoracji.

Sposoby wytwarzania nowych barw złota

Jednak z różnych przyczyn dziś jubilerzy nie ograniczają się do tzw. czystego złota. Głównie decydują o tym gusta użytkowników, którzy poszukują w biżuterii nowych walorów estetycznych. Złotnicy oraz jubilerzy chętnie korzystają też z nowych technologii, które pozwalają tworzyć nową jakość. Jedną z przyczyn są także ceny, które można zniwelować poprzez dodawanie do złota mniej kosztownych materiałów lub metali nieszlachetnych.

Złoto stosowane w wyrobie biżuterii rzadko występuje w formie czystej. Samo w sobie jest dość miękkim i plastycznym metalem, dlatego musi ono podlegać utwardzaniu, poprzez dodanie do niego innych pierwiastków. Próba złota to jego zawartość w stopie, którą wyraża się w promilach lub karatach. Służy ona określeniu zawartości złota i innych metali w danym artykule, podkreśla pracownik firmy Opal wyroby jubilerskie.

Wśród nowych rodzajów złota jednym z najbardziej popularnych jest tzw. różowe złoto, które wykorzystuje się nie tylko przy produkcji kobiecej biżuterii, ale także zegarków. Powstaje ono w wyniku połączenia złota z cynkiem lub palladem. Coraz częściej staje się ono materiał do wykonania obrączek ślubnych oraz pierścionków zaręczynowych. Z kolei dodanie do złota próbki miedzi powoduje, że otrzymuje ono barwę ciemniejszą, zbliżoną do czerwonej. Białą barwę złota uzyskuje się poprzez utwardzenie podstawowego metalu niklem oraz palladem. Inne, bardziej wyraziste, rodzaje złota mogą być również niebieskie oraz ciemnofioletowe. Zmiany w kolorach złota uzyskuje się również poprzez obróbkę chemiczną oraz cieplną.

Specyfika pracy ze złotem

Złoto ze względu na jego plastyczność można poddawać wielu zabiegom mających na celu poprawić jego wygląd lub wydobyć z niego innych charakter. Można między innymi poddać je patynowaniu, co ma nadać szlachetny charakter złotej biżuterii oraz “dodać jej lat”. Częstym sposobem do pracy ze złotem w celu uzyskania ornamentów jest trawienie lub inne czynności polegające na oddziaływaniu na złoto kwasami. Wszystkie te czynności pomagają wydobyć ze złota nowe właściwości, ale wręcz przyczyniają się przez do wytwarzania nowych odmian złota patynowanego, posrebrzanego lub granulowanego.

Opracowanie:
Kraków, Kazimierza Wielkiego 54a
tel. 12 632 92 05
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz