Artykuł sponsorowany

Rodzaje zamków w szafach pancernych

Rodzaje zamków w szafach pancernych

Skuteczne zabezpieczanie mienia jest bardzo ważne nie tylko w przypadku przechowywania wartościowych przedmiotów, ale też poufnych i tajnych dokumentów czy broni. Jednym ze sposobów na ich ochronę są szafy pancerne. Aby stanowiły one odpowiednie zabezpieczenie, muszą być wyposażone w doskonałe zamki. Jakie ich rodzaje wyróżniamy? Poznaj zamki do szaf pancernych.

Rodzaje i zastosowania szaf pancernych

Szafy pancerne możemy zobaczyć na posterunkach policji, w urzędach, a nawet w szkołach i innych placówkach oświaty. Zdecydowanie różnią się one od zwykłych mebli biurowych – są wykonane z metalu, nie zawierają elementów przeziernych, które umożliwiłyby podejrzenie zawartości bez otwierania szafy. Jednak najważniejsza różnica tkwi w zamkach. To one w przeważającej mierze decydują o tym, że szafę można nazwać pancerną. Ale zanim przejdziemy do klasyfikacji zamków do szaf pancernych, porozmawiajmy z ekspertem z firmy Konsmetal-Poltrezor, który przybliży nam ich zastosowania:

Szafy pancerne służą najczęściej do przechowywania dokumentów i z tego powodu dzielimy je na trzy kategorie: szafy na dokumenty poufne, szafy na dokumenty tajne i szafy na dokumenty ściśle tajne. Oprócz dokumentów szafy pancerne mogą być także miejscem przechowywania broni, zarekwirowanych materiałów, np. narkotyków, narzędzi zbrodni i innych przedmiotów używanych przez organy ścigania w trakcie postępowania.

Jak wspomnieliśmy, sekretem skuteczności szafy pancernej w zabezpieczaniu dóbr jest zamek. Zamki do szaf pancernych, podobnie jak same szafy, dzielą się na rodzaje, które prezentujemy poniżej.

Zamki w szafach pancernych

Zamki do szaf pancernych różnią się sposobem ich sforsowania oraz klasą, która określa stopień zabezpieczenia, jaki gwarantuje dany zamek. Przyjrzyjmy się, które ich typy można znaleźć w poszczególnych szafach pancernych.

Szafy na akta poufne są wyposażone w jeden zamek. Do wyboru są:

  • zamek kluczowy klasy A (typ K),
  • zamek szyfrowy mechaniczny klasy A (typ S),
  • zamek elektroniczny EM20-20 klasy B (typ EM),
  • zamek elektroniczny Combogard 39E E klasy B (typ E).

Szafy na dokumenty tajne mogą być wyposażone w jeden zamek kluczowy, a dodatkowo w któryś z powyższej przywołanych typów zamków.

Szafy na dokumenty ściśle tajne są zabezpieczane dwoma zamkami. Oba to zamki szyfrowe mechaniczne.

Naturalnie, ochrona wnętrza szafy pancernej nie polega wyłącznie na użyciu specjalistycznych zamków w odpowiedniej konfiguracji. Materiał zewnętrzny (metal), wielowarstwowa konstrukcja chronią nie tylko przed dostępem niepowołanych osób, ale też uszkodzeniem dokumentów oraz przedmiotów w razie kontaktu z ogniem, wodą czy na skutek uderzenia.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz