Materiał Partnera

Rodzaje wózków widłowych

Rodzaje wózków widłowych

Wózki widłowe to niezbędny element wyposażenia każdego magazynu, a także wielu sklepów wielkopowierzchniowych oraz fabryk. I choć na ogół wiemy, czym wózek widłowy jest i do czego służy, to w tej kategorii maszyn znajdziemy sprzętu różniące się znacząco pod względem mechanizmu działania oraz szczegółowe zastosowania. Co warto wiedzieć na ich temat?

Podział wózków na rodzaje

Na jakiej zasadzie dzieli się dostępne na rynku wózki widłowe na poszczególne rodzaje?

- Zasadnicze kryteria są dwa, są to: funkcjonalność wózka oraz użyty do ich napędzania rodzaj zasilania – mówi przedstawiciel firmy TM Service.

 Zaczynając od pierwszego kryterium wyróżnić możemy wózki:

 • Terenowe – stosowane są między innymi na placach budowy oraz innych obszarach, gdzie ze względu na ukształtowanie terenu niektóre miejsca są trudniej dostępne.
 • Kontenerowe – to wózki przeznaczone do podnoszenia znacznych ciężarów, charakteryzują się bardzo dużą ładownością. Znajdują zastosowanie przede w portach, gdzie używa się ich do załadunku statków.
 • Wysokiego składowania – odznaczają się bardzo dużym, sięgającym nawet kilkunastu metrów zasięgiem w górę. Stosowane przede wszystkim w magazynach.
 • Podnośnikowe – przystosowane są do podnoszenia znacznych ciężarów, a dodatkowo odznaczają się bardzo dużym zasięgiem w górę oraz do przodu.
 • Skrętne – specjalny mechanizm masztu podnośnika umożliwia obracanie wideł, dzięki czemu możliwe jest manewrowanie ładunkiem w miejscach, gdzie nie ma dość miejsca by obrócić sam wózek.
 • Boczne – jak sama nazwa wskazuje maszt podnośnika jest w nich zamontowany z boku pojazdu, co również ułatwia załadunek w ciasnych przestrzeniach, gdzie nie ma możliwości manewru wózkiem.
 • Wielokierunkowe – wyposażone są w system niezależnego operowania przednimi i tylnymi kołami. Podobnie jak w dwóch opisanych wyżej przypadkach rozwiązanie to ułatwia manewrowanie w ciasnych alejkach magazynów.
 • Antywybuchowe – stosowane są między innymi przez ekipy saperskie do przenoszenia ładunków, które mogą grozić wybuchem.

Rodzaj napędu

Ze względu na rodzaj zastosowanego napędu wyróżnia się wózki widłowe:

 • Spalinowe – zazwyczaj zasilane za pomocą oleju napędowego. Ponieważ praca silnika spalinowego generuje spaliny, podnośniki tego typu przeznaczone są głównie do pracy na otwartych przestrzeniach, takich jak place budowy, porty, tereny fabryk. Możliwe jest co prawda użycie ich również w zamkniętych pomieszczeniach, jednak muszą one być wyposażone w specjalne filtry zatrzymujące zanieczyszczenia.
 • Gazowe – silniki zasilane gazem generują mniej spalin, wciąż jednak muszą posiadać filtry ograniczające emisję, żeby wózek zasilany przy ich użyciu mógł byś stosowany w zamkniętych obiektach. Głównie używa się ich na otwartych przestrzeniach.
 • Elektryczne – nie generują spalin, dlatego mogą być z powodzeniem stosowane wewnątrz obiektów takich jak magazynu, sklepy wielkopowierzchniowe czy fabryki.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz