Materiał Partnera

Rodzaje wanien i ich zabudowy

Rodzaje wanien i ich zabudowy

Wanna w łazience to nie tylko przyrząd do zachowania niezbędnej higieny, ale również swego rodzaju centrum relaksu, w którym możemy odprężyć się i zapomnieć o codziennych troskach. Dlatego tak ważne jest, byśmy byli w stanie wybrać wannę, która zarówno będzie odpowiadać naszym potrzebom, jak też pasować do rozmiarów i wystroju naszej łazienki. Oferta producentów jest bardzo zróżnicowana.

Kształt wanny

Pierwszą kwestią, która definiuje wannę, jest jej kształt. Najpowszechniej spotykane są wanny prostokątne – wynika to z faktu, że taki urządzenia najłatwiej ustawić w łazience. Jeśli dysponujemy większą przestrzenią i zależy nam na urozmaiceniu wnętrza możemy wybierać wśród wanien kwadratowych, okrągłych, owalnych, narożnych etc. Istotną kwestią jeśli chodzi o kształt jest nie tylko uformowanie zbiornika, ale również rantu, czyli brzegu. Pod tym względem szczególnie ciekawe są wanny wolnostojące – coraz popularniejsze stają się wanny o wygiętych, estetycznych rantach.

Materiał

Nie ulega wątpliwości, że najpopularniejsze obecnie są wanny z tworzyw sztucznych, takich jak polimetakrylan metylu, potocznie zwany akrylem.

- Wynika to z faktu, że materiał ten jest stosunkowo tani i łatwo dostępny – mówi przedstawiciel firmy Domeko - To oczywiście nie jedyne jego zalety – akryl jest również stosunkowo ciepły w dotyku, wytrzymały i odporny na przebarwienia. Z drugiej strony jest dość podatny na zarysowania, dlatego myjąc go należy pamiętać, żeby nie stosować preparatów zawierających środki ścierne.

Ponadto wanny produkuje się z:

  • Metalu – np. blachy stalowej, która jest bardzo wytrzymała i odporna, jednak dość szybko traci ciepło
  • Konglomeratu – czyli zmieszanych ze sobą materiałów kamiennych, połączonych za pomocą specjalnego kleju i uformowanych
  • Drewna – to rozwiązanie mało popularne w Polsce. Drewniane wanny są trwałe i znakomicie trzymają ciepło, dlatego idealnie nadają się w celach rekreacyjnych
  • Kamienia – np. granitu, który odznacza się niezrównaną estetyką i przy tym jest bardzo trwały. Niestety, takie wanny są również bardzo drogie.

Rodzaj zabudowy

Część wanien po ustawieniu i podłączeniu do sieci kanalizacyjnej należy zabudować. Rozwiązania są dwa. Pierwszym z nich są zabudowany fabryczne, zazwyczaj w formie pojedynczych połaci materiału, które montuje się do wanny i ścian. Takie rozwiązanie umożliwia łatwy demontaż, np. w sytuacji kiedy konieczne jest dostanie się do odpływu. Innym rozwiązaniem jest zabudowa murowana, wykonywana z płytek ceramicznych. Żeby dostać się do odpływu trzeba w takim układzie zamontować specjalne drzwiczki. Na rynku dostępne są również wanny wolnostojące, których się nie zabudowuje. Ich postawienie wymaga jednak odpowiedniego wykonania instalacji wodnej i kanalizacyjnej – ma to na celu ukrycie przyłączy.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz