Artykuł sponsorowany

Rodzaje systemów alarmowych

Rodzaje systemów alarmowych

Systemy alarmowe stają się nieodłącznym elementem zabezpieczenia domu. Specjalistyczne zamki oraz drzwi antywłamaniowe nie stanowią już wystarczającej bariery. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rozwiązań. Jeśli nie wiesz, na które się zdecydować koniecznie przeczytaj ten artykuł. Omawiamy w nim rodzaje i klasy systemów, a także charakteryzujemy pod kątem skuteczności w określonych warunkach.

Systemy alarmowe do domu

Pierwszy z systemów, który możemy wybrać, należy określić mianem standardowego. Jest on wyposażony w czujki i detektory, które są rozmieszczone we wszystkich pomieszczeniach i połączone za pomocą kabli. Wszystkie przewody zbiegają się w centrali alarmowej. Istotnym elementem systemu są sygnalizatory dźwiękowe oraz świetlne umieszczane na zewnątrz budynku. Budowę standardowego systemu alarmowego warto zaplanować na etapie budowy domu. Dzięki temu połączenia wszystkich elementów będzie można ukryć nie psując estetyki domu.

Kolejnym typem jest bezprzewodowy system alarmowy. Jego podstawową zaletą jest brak konieczności prowadzenia mało estetycznego okablowania. Poszczególne elementy systemu łączą się ze sobą drogą radiową. Z tego względu wymagają zasilania baterią. Na uwagę zasługuje dużo łatwiejszy sposób montażu systemu. Niestety istnieją wątpliwości w kwestii skuteczności takiego alarmu. Wszakże sygnał radiowy może zostać zakłócony i zaburzyć pracę poszczególnych obwodów lub nawet całego systemu. Dlatego też producenci jako opcję dodatkową wprowadzili zabezpieczenie przeciw zakłócaniu sygnału. Niestety znacznie podnosi to koszt całej inwestycji.

Warto przyjrzeć się jeszcze Systemowi Sygnalizacji Włamania i Napadu (SSWiN). Czujniki alarmu mają zadanie wykrycia jakiegokolwiek ruchu w budynku. W takiej sytuacji instalacja emituje sygnał świetlny i dźwiękowy. Jednocześnie wysyłana jest informacja do centrali, skąd dociera do właściciela oraz stacji monitorowania, która znajduje się w firmie ochroniarskiej. SSWiN może być dodatkowo wyposażony w czujniki magnetyczne (wykrywają otwieranie drzwi i okien), czujniki wibracyjne (wykrywają próbę zniszczenia drzwi) oraz czujniki stłuczenia szyby.

Klasy systemów alarmowych

Stopień zdolności alarmu do wykrywania potencjalnych zagrożeń określamy mianem klasy systemu alarmowego. Nadając odpowiednią klasę bierze się pod uwagę wydajność systemu, czas przesyłania sygnału, jakość monitoringu, a nawet szybkość obsługi serwisu gwarancyjnego.

Klasę A posiadają popularne alarmy stosowane w domu. Przeznaczone są do miejsc o niskim stopniu zagrożenia włamaniem. Elementy składowe systemu wykazują odporność na zakłócenie sygnału. Nie są jednak zabezpieczone przed sabotażem.

System klasy B to standardowe instalacje alarmowe. Są one odporne na zakłócenia elektromagnetyczne. Posiadają również zabezpieczenie przed sabotażem.

System alarmowy klasy C jest wyposażony w zabezpieczenie przed sabotażem oraz opcję kontrolowania sprawności całego systemu. Ten typ jest zalecany do budynków o podwyższonym ryzyku włamania. Co istotne alarmuje on centralę nawet w momencie, kiedy wykryje próbę neutralizacji systemu.

System alarmowy klasy S to najbardziej zaawansowany produkt. Doskonale radzi sobie w zmiennych warunkach. Posiada zdolność samokontroli sprawności, zabezpieczenie przed sabotażem. Jest bardzo odporny na próby zakłócenia sygnału. Zalecany do budynków o wysokim stopniu zagrożenia włamaniem. Zakup tego systemu to niestety spory wydatek.

„Producenci klasyfikują także alarmy opierając się na polskiej normy PN-EN 50131-1. Dzieli ona systemy alarmowe na 4 klasy. Określa skuteczność alarmu w oparciu o wiedzę i umiejętności potencjalnego złodzieja.” – wyjaśnia specjalista z firmy Alert Protection, dostawcy wysokiej klasy systemów alarmowych.

Wybierając system alarmowy do swojego domu lub firmy warto wesprzeć się wiedzą fachowców w tym zakresie. Pomogą oni w doborze systemu idealnie dopasowanego do potrzeb obiektu oraz ryzyka włamania, na jakie jest narażony.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz