Artykuł sponsorowany

Rodzaje sprężarek

Rodzaje sprężarek
Powietrze nie tylko jest nam niezbędne do życia, ale jest również jest bardzo przydatne w przemyśle i produkcji. Po sprężeniu do odpowiedniego ciśnienia może być wykorzystane jako wydajny nośnik energii do zasilania różnego rodzaju urządzeń: maszyn i narzędzi. Dostępne na rynku sprężarki możemy podzielić na kilka rodzajów, każde z nich znajduje zastosowanie w innych procesach produkcji.  

Sprężarki tłokowe

To najpowszechniej występujący rodzaj sprężarek wśród urządzeń o małych wydajnościach. Znajdują zastosowanie przede wszystkim tam, gdzie nie jest wymagana wysoka jakość powietrza, bowiem w wyniku ich pracy dochodzi do zanieczyszczenia gazu olejem lub wodą. Nie spiszą się w zakładach specjalizujących się w produkcji żywności, jednak są zupełnie wystarczające na przykład w warsztatach samochodowych. Drugim ich minusem jest bardzo głośne działanie. Zasada ich pracy, zgodnie z nazwą opiera się na wykorzystanie tłoków. W momencie opuszczania się tłoka, do komory sprężania dostaje się powietrze. Po przejściu tłoka przez punkt zwrotu zawór wlotowy zamyka się – podnoszenie tłoka powoduje wzrost ciśnienia. Kiedy ciśnienie osiągnie pożądaną wartość, sprężone w ten sposób powietrze opuszcza komorę sprężania.

Sprężarki śrubowe

Przeznaczone do pracy ciągłej w ciężkich warunkach eksploatacyjnych, sprężarki śrubowe znajdują zastosowanie w zakładach przemysłowych wszelkich branż: spożywczej, farmaceutycznej, maszynowej, elektronicznej i innych.

Odznaczają się między innymi dużą trwałością, energooszczędnością, łatwością obsługi oraz cichą pracą dzięki zastosowaniu obudów dźwiękochłonnych – wyjaśnia przedstawiciel zakładu mechaniki maszyn Kompresortechnik - Ciepło wytwarzane podczas pracy można w dużej części odzyskać np. dzięki zastosowaniu wymienników ciepła, a następnie wykorzystać do zasilenia układu centralnego ogrzewania w zakładzie. Elementem sprężającym są pary wirników o zwężających się krawędziach, które stopniowo zwiększają ciśnienie przepływającego przez nie powietrza.

Sprężarki łopatkowe

Sprężarki tego typu stopniowo zyskują popularność na polskim rynku. Zasada ich działania jest bardzo podobna jak w przypadku sprężarek śrubowych – różnię stanowi konstrukcja elementu sprężającego oraz sposób jego ułożyskowania. Podobnie jak sprężarki śrubowe zapewnią wysoką czystość sprężanego powietrza, dlatego mogą znaleźć bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle. Ich dużą zaletą jest możliwość łatwego skontrolowania stanu stopnia sprężającego bez konieczności demontażu urządzenia.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz