Artykuł sponsorowany

Rodzaje sit ręcznych i ich zastosowanie

Rodzaje sit ręcznych i ich zastosowanie

Sita metalowe o różnych kształtach i rozmiarach oczek stosowane są w wielu maszynach zautomatyzowanych. Spotkać je można w sprzętach budowlanych, przemysłowych, górniczych czy tych wykorzystywanych w zakładach recyklingowych. Czy to oznacza, że sita w wersji maszynowej wyparły z rynku sita ręczne? Odpowiedź brzmi nie. Te cieszą się w niektórych branżach bardzo dużą popularnością. Niektóre znajdziemy również we własnej kuchni.

Najpopularniejsze sita ręczne

Sita ręczne tworzone są najczęściej dla określonych branż. To zastosowanie zatem wyznacza rodzaj sita oraz jego unikalną konstrukcję. Wśród najbardziej popularnych sit wyróżnia się zatem:

  • sita piekarnicze – są to sita do przesiewania mąki oraz sita cukiernicze; wykorzystywane są w domowych kuchniach, w hotelach, w stołówkach i jadłodajniach, w restauracjach, w piekarniach i cukierniach;
  • sita rolnicze – wykorzystywane są one do przesiewania zbóż do mniejszych worków i innych opakowań, pozwalają usuwać zanieczyszczenia w formie łupinek, łodyg itp.;
  • sita malarskie – przede wszystkim stosowane są one do rozdrabniania sypkich materiałów do tworzenia wysokich jakościowo farb; pozwalają na napowietrzenie drobinek, które stają się lekkie i bardziej puszyste, a to wpływa na lepszą przyczepność m.in. do płótna malarskiego;
  • sita techniczne – ręczne sita, które można stosować w różnych zakładach do oddzielania produktów od zanieczyszczeń, przydatne mogą być w warsztatach różnego typu, w skupach złomu  i w firmach odlewniczych.

Konstrukcja sit ręcznych

Większość sit tworzonych jest dzisiaj w procesach zautomatyzowanych. Niewielu producentów stawia na techniki tradycyjne, które pozwalają uzyskać sita w najwyższym standardzie gatunkowym. Często są one także piękne, czego dowodem są wyroby firmy SIT-POL, która tworzy m.in. sita do przesiewania mąki w obudowie drewnianej. Na niej znajdują się różne wytłoczenia w formie napisów, naklejki dekoracyjne czy też grafiki nanoszone farbami.

Jeśli chodzi zaś o typy konstrukcji sit ręcznych, należy wyróżnić przede wszystkim:

  • sita kwasoodporne,
  • sita ocynkowane,
  • sita miedziane,
  • sita mosiężne,
  • a także sita fosforowo-brązowe.

Wyroby te są antykorozyjne, zapewniają wysoki poziom higieniczności w kontakcie z żywnością oraz cechują się dużą wytrzymałością. Są one również bardzo lekkie, dzięki czemu ich wykorzystywanie jest bardzo komfortowe.

Specjalnym rodzajem równie wysokich jakościowych sit są te stylonowe. Konstrukcje te posiadają najczęściej drobniejszą siatkę przesiewową, która jest także bardziej elastyczna. Tworzy się ją ze stylonu. Jest to włókno syntetyczne na bazie poliamidu lub też poliestru. Sita stylonowe stosuje się często w kuchniach domowych oraz w cukierniach. To one służą do przystrajania ciast cukrem pudrem. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz