Materiał Partnera

Rodzaje posadzek przemysłowych

Rodzaje posadzek przemysłowych

Wbrew pozorom, posadzki przemysłowe nie są wykonywane jedynie w zakładach produkcyjnych, fabrykach czy halach magazynowych. Można je spotkać także w wielkopowierzchniowych sklepach, a nawet w budynkach użyteczności publicznej. Wpływ mają na to ich parametry dotyczące doskonałej wytrzymałości. Czym więc wyróżniają się posadzki przemysłowe? Jakie są ich rodzaje?

Cechy posadzki przemysłowej

Posadzka przemysłowa musi być przystosowana do tego, aby wytrzymywać nawet bardzo duże obciążenia. Nie może pękać, a także nie mogą powstawać w niej dziury. W związku z tym, że posadzki tego typu montuje się w różnego rodzaju fabrykach, muszą być one odporne na działanie rozmaitych czynników chemicznych. Nie powinny im szkodzić substancje żrące i kwasy.

Powierzchnia posadzki przemysłowej nie może być również podatna na ścieranie – powstały w ten sposób pył mógłby uszkodzić urządzenia znajdujące się danym pomieszczeniu.

„Szalenie ważną cechą posadzki przemysłowej jest jej szczelność – pod jej powierzchnię nie mogą dostać się żadne substancje, które zaszkodziłyby jej strukturze. Nie mniejsze znaczenie ma także to, czy łatwo utrzymać ją w czystości oraz czy jest antypoślizgowa. Jeżeli posadzka spełnia te kryteria, będzie dobrze służyła w zakładzie przemysłowym, hali produkcyjnej czy w sklepie” – mówi fachowiec z firmy MD PROJEKT.

Posadzki przemysłowe – jakie ich rodzaje można wyróżnić?

Posadzki przemysłowe dzieli się ze względu na to, jaki materiał został wykorzystany do ich produkcji. Wobec tego można wyróżnić posadzki:

  • betonowe – wykonuje się je z różnych mieszkanek betonu, do którego dodaje się także włókna stalowe, tworzywa sztuczne oraz środki przeciwskurczowe. Dzięki temu wykazują się one dużą wytrzymałością, są odporne na ścieranie, ściskanie, a także nie są podatne na odziaływanie sił udarowych. Aby utwardzić ich powierzchnię, stosuje się preparaty proszkowe
  • żywiczne – do ich produkcji wykorzystuje się żywice winylowo-estrowe, poliuretanowe, epoksydowe, epoksydowo-poliuretanowe, akrylowe. Są one wykorzystywane wszędzie tam, gdzie podłoże może być narażone na kontakt z substancjami chemicznymi – są odporne na ich działanie. Nie absorbują brudu ani nie są podatne na odbarwienia.
  • ceramiczne – wykonuje się je z płytek ceramicznych. Ich odporność na uszkodzenia mechaniczne czy substancje chemiczne zależy do typu wykorzystanej ceramiki
  • cementowo-polimerowe – stanowią mieszankę cementów, wypełniaczy, włókien wzmacniających. Są na tyle wytrzymałe, że nie szkodzą im nawet bardzo duże obciążenia.

Wybierając posadzkę przemysłową, należy mieć na uwadze to, gdzie ma zostać wykonana. Od tego głównie zależy, czy spełni ona oczekiwania użytkownika.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz