Materiał Partnera

Rodzaje palet oferowanych na rynku

Rodzaje palet oferowanych na rynku

W dzisiejszych czasach palety wykorzystywane są w przedsiębiorstwach różnego rodzaju. Najczęściej można je spotkać w ośrodkach przemysłowych i produkcyjnych, hurtowniach oraz w firmach spedycyjno-logistycznych. Najlepsi producenci palet przygotowują je według restrykcyjnych norm światowych oraz zgodnie ze standardami Unii Europejskiej. Ich wymiary również są standaryzowane, ale warto wiedzieć, że wiele firm podejmuje się tworzenia palet niestandardowych, na indywidualne życzenie klienta.

Standardowe wymiary palet

Paletami nazywamy nośne drewniane platformy, które bardzo często są wyposażone w odpowiednią nadbudowę zabezpieczającą. Pełnią one funkcję ochroną, a także mają przeznaczenie transportowe oraz magazynowe – są wykorzystywane powszechnie niemalże we wszystkich branżach przemysłowych. Większość z nich posiada standardowe europejskie wymiary, które są charakterystyczne dla tak zwanych europalet fitosanitarnych z oznaczeniem EUR/EPAL – pamiętaj, że wiele producentów wytwarza produkty w tym standardzie, ale nie umieszcza na nim oznaczeń. Palety takie najczęściej wykorzystuje się zatem w magazynach. Najpopularniejszymi wymiarami palety są (wymiary standardu EUR): 

  • Palety (EUR 1) o wymiarach: 800 x 1200 x 144 mm,
  • Palety (EUR 2) o wymiarach: 1200 x 1000 x 144 mm,
  • Palety (EUR 3) o wymiarach: 1000 x 1200 x 144 mm,
  • Palety (EUR 6) o wymiarach: 800 x 600 x 144 mm.

Indywidualne projektowanie

Wiele firm produkcyjnych i przemysłowych wykorzystuje do codziennych działań palety o niestandardowych wymiarach. Podobnie jest z hurtowniami. Tego typu podmioty w razie zapotrzebowania na palety tego rodzaju nawiązują współpracę z przedsiębiorstwami produkującymi palety, które wykazują się elastycznością – takimi jak renomowana firma Argus. Tylko najlepsze przedsiębiorstwa są przygotowane na wykonywanie palet o niestandardowych wymiarach, a także o nietypowej budowie. Indywidualne projektowanie palety może odbywać się w firmie produkującej palety bądź według wcześniej przygotowanego projektu klienta. Najlepsi producenci palet są w stanie przygotować palety nawet o długości prawie pięciu metrów! Do niestandardowych produktów należą również tak zwane palety pełne.

Gatunki palet

Na rynku wyróżnia się trzy gatunki palet. Pierwszy z nich stanowią palety drewniane o jasnym kolorze, które nie posiadają uszkodzeń – najczęściej pochodzą one prosto od producentów.  Drugim są palety o ciemniejszej barwie, które mają szereg nieznacznych uszkodzeń. Gatunek trzeci to palety z licznymi uszkodzeniami, ale wciąż nadające się do użytku. Najczęściej posiadają ciemny kolor. Jeśli chodzi o liczbę wlotów, najpopularniejsze są palety 4-wejściowe otwarte, palety 4-wejściowe zamknięte, czy palety 2-wejściowe zamknięte.

Opracowanie:
Zielona Góra, Malczewskiego 41
tel. 602 312 416
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz