Materiał Partnera

Rodzaje opon rowerowych

Rodzaje opon rowerowych

W przypadku zakupu roweru jedną z najważniejszych rzeczy, jest określenie rozmiaru opony, a także jej rodzaju. Jest to szczególnie istotne także przy rowerach, które wymagają wymiany ogumienia, lub które są przeznaczone na pełną modernizację. Dzisiaj najlepsze serwisy, zamiast kleić dętki, oferują tanie zamienniki i trwałe opony, które można dopasować do różnych nawierzchni jazdy.

Znajdź dobrego serwisanta

Jeśli jesteś prawdziwym fanem kolarstwa, dojeżdżasz rowerem do pracy, lub masz dzieci w wieku, w którym zabawa na rowerze to dla nich prawdziwa frajda, powinieneś przygotować się na ewentualne naprawy, które związane będą z uszkodzeniami, na skutek wysokiego poziomu eksploatacji danych podzespołów. Istotna jest przy tym uwaga na opony, które dzisiaj są coraz trwalsze i wytrzymują jazdy o wysokich obciążeniach, a nawet na terenach z ostrymi kamieniami. Pamiętaj zatem o wyszukaniu dobrego zakładu serwisowego, który zapewni sprzedaż opon takich marek, jak Kenda, Ruben, czy CST, a także który dystrybuuje różnego rodzaju akcesoria rowerowe (bagażniki, widelce rowerowe, łańcuchy, wolnobiegi, oświetlenie, zapięcia, suporty itd.), a także same rowery. Jedną z takich firm, jest warszawski warsztat Air Serwis, który wszystkie naprawy wykonuje według procedur wskazanych przez producentów, a także przy wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu. Taniość, jakość i błyskawiczność działań, gwarantowane!

Określ rozmiar opony i rodzaj bieżnika

Przy użytkowaniu rowerów, bardzo ważne jest określenie między innymi rozmiaru opony, a także rodzaju jej bieżnika. Pierwszy parametr jest dość szczegółowo ustandaryzowany. Przy rowerach szosowych zakłada się ogumienie o szerokości od 23 do 28 milimetrów. W przypadku tych crossowych, trakingowych, oraz miejskich, najczęściej spotyka się opony o szerokości 32-47 milimetrów. Najszersze są zaś typowo górskie opony rowerów, przy których stosuje się nawet 61 mm – jest to około 2,4’. Jeśli chodzi o bieżnik opony, wyróżnia się ich cztery podstawowe typu. Warto pamiętać, że ich układ i wygląd, zawsze zależy od danego producenta, ale istotne jest to między innymi przy określaniu wskaźnika wytrzymałości opony, czy podatności jej na przebicia.

Rodzajami opon ze względu na typ bieżnika są:

  • opony gładkie – ich bieżnik nie jest głęboki, dlatego idealnie nadają się do jazdy po gładkich nawierzchniach. Stosuje się je w rowerach szosowych. Pozwalają na osiąganie dużych prędkości, ale ich minusem jest słaba przyczepność przy dużej wilgotności nawierzchni.
  • Opony terenowe – posiadają one bieżnik z wystającymi kolcami – cienkie, gumowe niteczki – a stosuje się go dla ogumienia rowerów górskich, czy trekkingowych. Warto wiedzieć, że są one jednak dosyć uniwersalne, spełniając swoje funkcje zarówno przy jeździe w lesie, czy górach, jak i w mieście.
  • Opony z kolcami – opony z kolcami to specjalne konstrukcje, które znacznie różnią się o tych terenowych. Posiadają one specjalne metalowe wstawki, które pozwalają na jazdę po oblodzonych terenach, czy tych ośnieżonych. Tego typu ogumienie wykorzystywane jest zatem głównie w górach w porze zimowej. Opony nie są przystosowane do jazdy na innych nawierzchniach, niż lód i śnieg!
  • Opony semi-slick – ten typ opon jest bardzo ciekawy i najbardziej uniwersalny. Świetnie nadaje się do rowerów użytkowanych w przeróżnych warunkach. Ogumienie semi-slick, charakteryzuje się głębokim bieżnikiem na zewnętrz konstrukcji i gładkim wewnątrz.
Opracowanie:
Warszawa, Targowa 66
tel. 22 618 39 63
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz