Materiał Partnera

Rodzaje opodatkowania jednoosobowej działalności gospodarczej

Rodzaje opodatkowania jednoosobowej działalności gospodarczej

Zakładając jednoosobową działalność gospodarczą, musimy zdecydować się na rodzaj opodatkowania. Każdy wybór niesie za sobą konsekwencje już od pierwszego dnia prowadzenia firmy. Na co się zdecydować?

Rodzaje opodatkowania dla jednoosobowej firmy

Niezależnie, jaki rodzaj działalności planujemy i jak duże przychody będziemy mieli, rejestrując firmę musimy wybrać formę opodatkowania. Podaje się ją już na etapie wniosku, na druku CEIDG-1. Wybór należy do właściciela firmy - powinien wybrać taką formę, która będzie dla niego najkorzystniejsza. Można ją oczywiście zmienić, jeśli zmieni się ilość klientów i planowane zyski albo jeśli obecna forma opodatkowania nie będzie tak korzystna, jak zakładaliśmy. W polskich przepisach przedstawione są cztery główne rodzaje opodatkowania: na zasadach ogólnych, podatek liniowy, ryczałt ewidencjonowany i karta podatkowa.


Opodatkowanie na zasadach ogólnych

Najczęściej wybieraną formą opodatkowania jednoosobowej działalności gospodarczej jest opodatkowanie na zasadach ogólnych. Jest bardzo dobrym wyborem dla małych firm, których przychody wyniosą poniżej 85 tysięcy złotych w ciągu roku. W takim wypadku podatek wynosi tylko 18% (powyżej 85 528 złotych 32%!). Można skorzystać przy niej z wielu ulg i zwolnień z podatku. W tym przypadku trzeba prowadzić księgę przychodów i rozchodów.

Z tym i każdym innym rodzajem opodatkowania poradzi sobie doświadczona księgowa, taka jak KM Office Biuro Rachunkowe Katarzyna Maj. Dzięki jej usługom będziemy mieli pewność, że skorzystaliśmy ze wszystkich możliwych ulg, a także że nie popełnimy kosztownego błędu skutkującego wezwaniem do zapłaty przez Urząd Skarbowy.

Podatek liniowy

Dla przedsiębiorstw, które w ciągu roku osiągną przychody powyżej 85 528 złotych, dobrym wyborem może być podatek liniowy. W takim wypadku, niezależnie od tego, ile zarobimy, musimy odprowadzić jedynie 19% od zarobionej kwoty. Nie musi to być rozwiązanie zawsze bardziej korzystne (być może okaże się, że warto nam płacić 18% podatku i 32% po przekroczeniu, jeśli jesteśmy na granicy kwoty). Nie mamy tu też możliwości korzystania z ulg. W tym wypadku także trzeba prowadzić księgę przychodów i rozchodów.

Ryczałt ewidencjonowany

Ryczałt jako forma opodatkowania jest możliwa tylko dla niektórych typów przedsiębiorstw. Wysokość podatku zależy od rocznych przychodów (poniżej 250 000 euro), rodzaju działalności i wielu innych wytycznych. Trzeba też spełnić szereg zasad, a także prowadzić bardzo skrupulatną dokumentację księgową, aby nie popełnić błędu związanego ze źle odprowadzonym podatkiem.

Karta podatkowa

Tylko niektóre przedsiębiorstwa mogą rozliczać się na podstawie karty podatkowej. Wysokość podatku nie zależy od przychodów, ale od wielu różnych czynników, takich jak wielkość zatrudnienia, miejscowości, w której prowadzona jest firma, a nawet wieku podatnika itd. Podatek trzeba płacić niezależnie od dochodów. Wprowadzenie tej formy skonsultujmy z dobrą księgową.

Opracowanie:
Nysa, Henryka Pobożnego 11
tel. 666 544 997
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz