Artykuł sponsorowany

Rodzaje opodatkowania jednoosobowej działalności gospodarczej - firma Pro Progress

Rodzaje opodatkowania jednoosobowej działalności gospodarczej - firma Pro Progress

Zakładając jednoosobową działalność gospodarczą, musimy zdecydować się na rodzaj opodatkowania. Każdy wybór niesie za sobą konsekwencje już od pierwszego dnia prowadzenia firmy. Dlatego warto korzystać z usług doświadczonych doradców, takich jak firma Pro Progress. Dobrze też wiedzieć, że Polskie przepisy zawężają pole manewru do czterech możliwości. Na co się zdecydować?

Rodzaje opodatkowania dla jednoosobowej firmy

Niezależnie, jaki rodzaj działalności planujemy i jak duże przychody będziemy mieli, rejestrując firmę musimy wybrać formę opodatkowania. Podaje się ją już na etapie wniosku, na druku CEIDG-1. Wybór należy do właściciela firmy - powinien wybrać taką formę, która będzie dla niego najkorzystniejsza. Można ją oczywiście zmienić, jeśli zmieni się ilość klientów i planowane zyski albo jeśli obecna forma opodatkowania nie będzie tak korzystna, jak zakładaliśmy. W polskich przepisach przedstawione są cztery główne rodzaje opodatkowania: na zasadach ogólnych, podatek liniowy, ryczałt ewidencjonowany i karta podatkowa.

Opodatkowanie na zasadach ogólnych

Najczęściej wybieraną formą rozliczeń jednoosobowej działalności gospodarczej jest opodatkowanie na zasadach ogólnych. Jest bardzo dobrym wyborem dla małych firm, których przychody wyniosą poniżej 120 000 złotych w ciągu roku. W takim wypadku podatek wynosi tylko 12% (powyżej 120 000 złotych 32%). Można skorzystać przy tym z wielu ulg i zwolnień z podatku. W tym przypadku trzeba prowadzić księgę przychodów i rozchodów.

Z tym i każdym innym rodzajem opodatkowania poradzi sobie doświadczona firma świadcząca usługi księgowe. Jedną z nich jest Pro Progress z Poznania. Dzięki jej usługom będziemy mieli pewność, że skorzystaliśmy ze wszystkich możliwych ulg, a także że nie popełnimy kosztownego błędu skutkującego wezwaniem do zapłaty przez Urząd Skarbowy.

Podatek liniowy

Dla przedsiębiorstw, które w ciągu roku osiągną przychody powyżej 120 000 złotych, dobrym wyborem może być podatek liniowy. W takim wypadku, niezależnie od tego, ile zarobimy, musimy odprowadzić jedynie 19% od zarobionej kwoty. Nie musi to być rozwiązanie zawsze bardziej korzystne (być może okaże się, że warto nam płacić 12% podatku i 32% po przekroczeniu, jeśli jesteśmy na granicy kwoty). Nie mamy tu też możliwości korzystania z ulg. W tym wypadku także trzeba prowadzić księgę przychodów i rozchodów.

Ryczałt ewidencjonowany i karta podatkowa

Ryczałt jako forma opodatkowania jest możliwa tylko dla niektórych typów przedsiębiorstw. Wysokość podatku zależy od rocznych przychodów (poniżej 2 mln euro euro), rodzaju działalności i wielu innych wytycznych. Trzeba też spełnić szereg zasad, a także prowadzić bardzo skrupulatną dokumentację księgową, aby nie popełnić błędu związanego ze źle odprowadzonym podatkiem.

Tylko niektóre przedsiębiorstwa mogą rozliczać się na podstawie karty podatkowej. Wysokość podatku nie zależy od przychodów, ale od wielu różnych czynników, takich jak wielkość zatrudnienia, miejscowości, w której prowadzona jest firma, a nawet wieku podatnika itd. Podatek trzeba płacić niezależnie od dochodów. Wprowadzenie tej formy skonsultujmy z firmą oferującą usługi księgowe.

Wspomniana już, firma PRO PROGRESS została założona w 1992 roku i początkowo zajmowała się doradztwem ekonomicznym oraz przekształceniami własnościowymi. Obecnie oferuje szeroki zakres usług doradczych. Dla firm i agencji rządowych tworzymy m.in.:

  • biznes plany,

  • prognozy sytuacji finansowej,

  • programy restrukturyzacyjne.

W 1995 roku wprowadziła do oferty usługi inwentaryzacyjne, a w 1999 rachunkowo-księgowe. Obejmujące prowadzenie ksiąg rachunkowych, podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów oraz rozliczenia z ZUS i urzędami skarbowymi.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz