Artykuł sponsorowany

Rodzaje kredytów

Rodzaje kredytów

Z kredytem czy zaciągnięciem pożyczki spotykamy się w momencie zakupu nieruchomości bądź spłaceniem długu. Ludzie bowiem od początku istnienia pieniądza pożyczają od siebie na konkretne cele oraz wiążą się umowami, na podstawie której zobowiązują się do spłaty całej kwoty wraz z nadwyżką. Obecnie mamy do dyspozycji szeroki wachlarz kredytów na poszczególne cele. Jakie zatem rodzaje kredytów wyróżniamy?

Podstawowe informacje na temat kredytów

Fachowo rzecz ujmując, kredyt to zawarcie umowy między bankiem a kredytobiorcy na pożyczenie środków pieniężnych w określonej kwocie na określony w umowie czas oraz cel. Kredytobiorca ma obowiązek zwrócić całą należność kredytu wraz z odsetkami w wyznaczonym terminie, który został uwzględniony w umowie. Podstawowym warunkiem dostania kredytu jest zdolność kredytowa osoby ubiegającej się o kredyt na dany cel. Zdolność kredytowa to nic innego jak zdolność do spłaty zaciągniętego długu w określonym terminie. Uzyskanie zdolności kredytowej wiąże się z pozyskaniem odpowiednich dokumentów, które poświadczą, że dany kredytobiorca posiada stałą, płatną pracę pozwalającą na spłatę kredytu. Warto jeszcze także nadmienić, że kredyt różni się tym od pożyczki, że obowiązują przy jego zawarciu określone warunki i przepisy, takie jak chociażby to, że kredytów mogą udzielać tylko banki, a pożyczki mogą być udzielane każdemu przez niemal każdego.

Rodzaje kredytów

Kredyt konsumpcyjny - zaciągany jest w celu zakupu określonych potrzeb kredytobiorcy, takich jak na przykład zakup sprzętu AGD, samochodu lub innych urządzeń. Okres spłaty w tym przypadku może wynosić od kilku miesięcy do kilku lat.

  • Kredyt hipoteczny - udzielany jest na zakupu nieruchomości lub realizację inwestycji budowlanej. Okres spłaty wynosi nawet kilkadziesiąt lat, a sama umowa charakteryzuje się złożonymi warunkami.
  • Kredyt inwestycyjny - przeznaczony jest głównie na realizację przedsięwzięć powiększających majątek kredytobiorcy, np. zakup akcji czy długoterminowych papierów wartościowych.
  • Kredyt konsolidacyjny - szczególnie przydatny dla osób posiadających kilka kredytów i nieradzących sobie z zadłużeniem. Polega on na połączeniu kilku zobowiązań w jeden kredyt. Dzięki temu możliwe jest obniżenie miesięcznej raty i ułatwienie spłaty kredytu.
  • Karta kredytowa - najpopularniejsza i najprostsza forma kredytu. Związana jest bezpośrednio z kontem bankowym i limitem kredytowym przyznanym przez bank. Oznacza to, że w ustalonym czasie możemy wykorzystać udostępnioną przez bank kwotę. Jeśli zwrócimy pieniądze w ustalonym czasie, nie płacimy żadnych odsetek.

Szukając odpowiedniego dla naszych potrzeb banku, warto skorzystać z usług banku  Bank Spółdzielczy, posiadającego w swojej ofercie udzielanie kredytów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz