Artykuł sponsorowany

Rodzaje kostek granitowych

Rodzaje kostek granitowych

Granit jest kamieniem naturalnym, którego zalety doceniono już tysiące lat temu. Obecnie wykorzystuje się go zarówno do produkcji elementów wystroju wnętrz czy nagrobków, jak i do utwardzania nawierzchni ścieżek, placów i podjazdów na zewnątrz budynków. Do tego celu służy kostka brukowa, dostępna w wielu odmianach wzorniczych. Dowiedz się, jakie są jej rodzaje.

Granit i jego zalety

Od niepamiętnych czasów granit (na równi z bazaltem) jest uznawany za jeden z najwytrzymalszych materiałów naturalnych. Chociaż w skali twardości Mohsa ma konkurencję w postaci topazu, korundu czy diamentu, występuje w naturze częściej i dzięki temu jest tańszy.

Nazwa tego minerału pochodzi od łacińskiego określenia granum, które oznacza ziarno. Stanowi ono odzwierciedlenie złożonej struktury kamienia, która powstała w efekcie krystalizacji magmy. Granit jest skałą głębinową co oznacza, że tworzy się w głębszych warstwach skorupy ziemskiej, gdzie panują bardzo wysokie temperatury i cieśnienie. W jego skład wchodzą cztery minerały: skaleń potasowy, kwarc, biotyt oraz plagioklaz. Poza głównymi składnikami kamień ten zawiera też rozmaite domieszki. To dzięki nim jest tak zróżnicowany kolorystycznie i charakteryzuje się urozmaiconym rysunkiem. W granicie można znaleźć między innymi: tytanit, pirokseny, muskowit, turmalin, amfibole, beryl, cyrkon i kilkanaście innych minerałów, w ilości 0-20%.

Do najważniejszych zalet granitu z pewnością można zaliczyć jego wytrzymałość, która decyduje o szerokim zakresie wykorzystania. Firma Kamal, która specjalizuje się w jego obróbce, oferuje granitową kostkę brukową, a także krawężniki i płyty w różnych wzorach.  Materiał jest odporny zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i na zmienne warunki środowiskowe, promieniowanie UV czy wodę. W efekcie doskonale się sprawdza w roli wyłożenia chodników, dróg dojazdowych, alejek i placów miejskich oraz podjazdów przed domem.

Kostka granitowa i jej odmiany

Z granitu produkuje się różne elementy wystroju wnętrz, w tym blaty kuchenne i płyty podłogowe. Do zastosowań zewnętrznych i utwardzania terenu jest stosowana kostka granitowa. Pomimo jej konkretnego przeznaczenia i podobnych kształtów, nie jest to produkt jednakowy. Podobnie jak różni się między sobą sam granit, tak i asortyment kostki z tego materiału jest urozmaicony. Podstawę podziału stanowi kolorystyka kamienia, która jest efektem wspomnianych wcześniej domieszek. Dzięki niej można wyróżnić:

  • kostkę szarą, produkowaną na bazie krajowego surowca i charakteryzującą się uniwersalnym zastosowaniem,
  • kostkę szaro-rudą, o wyjątkowych walorach ozdobnych i korzystnych cechach fizykochemicznych,
  • kostkę czerwoną, doskonałą do tworzenia kontrastowych kompozycji, produkowaną ze szwedzkiego granitu,
  • kostkę czarną, bardzo elegancką i doskonałą do tworzenia atrakcyjnych kompozycji

Różnorodność kostki granitowej jest związana także z wielkością poszczególnych elementów. Do wykładania podłoży stosuje się elementy o wymiarach krawędzi bocznej od 4 do 17 cm. Zarówno kolory, jak i rozmiary kostek otwierają przed projektantami i wykonawcami podjazdów szerokie możliwości w zakresie tworzenia atrakcyjnych kompozycji wzorniczych. Pozwalają też na optyczną zmianę powierzchni, dodając ciasnym placom przestrzeni lub wizualnie zmniejszając te duże.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz