Materiał Partnera

Rodzaje instalacji sanitarnych w obiektach przemysłowych

Rodzaje instalacji sanitarnych w obiektach przemysłowych

Budowa obiektu przemysłowego jest ogromnym przedsięwzięciem i wymaga dopilnowania wielu bardzo ważnych kwestii. Oprócz doboru odpowiednich materiałów budowlanych, ustalenia rozkładu pomieszczeń, czy też innych udogodnień bardzo ważne jest również szczegółowe zaplanowanie przebiegu wszystkich niezbędnych instalacji sanitarnych. Jakie instalacje powinny znajdować się w budynku przemysłowym?

Instalacje wodna i kanalizacyjna

Wiadome jest, że każdy budynek przemysłowy powinien być wyposażony w różnego rodzaju instalacje sanitarne. Na instalacje te składają się wszelkie instalacje budowlane znajdujące się wewnątrz i na zewnątrz budynku umożliwiające dostęp takich mediów jak woda, gaz i powietrze. Decydując się na budowę obiektu przemysłowego należy zwrócić uwagę na dobre zaplanowanie przebiegu wszystkich instalacji sanitarnych. Na techniczne wyposażenie budynków składają się m. in. instalacja wodna i kanalizacyjna, instalacja grzewcza i ciepłownicza oraz instalacja wentylacji i klimatyzacji.

Dzięki zamontowaniu instalacji wodnej możliwe jest doprowadzenie do obiektu zarówno ciepłej, jak i zimnej wody. W skład tego systemu wchodzą przede wszystkim odpowiednio rozprowadzone rury oraz bojlery służące do podgrzewania wody zimnej i utrzymywania określonej temperatury wody w danym czasie. Bardzo ważne jest wyposażenie instalacji w zawory pozwalające na zamknięcie dopływu wody w awaryjnej sytuacji.

Ściśle połączona z instalacją wodną jest instalacja kanalizacyjna mająca za zadanie odprowadzić zużytą wodę wraz z powstałymi nieczystościami. Na system ten składają się odpowiednio połączone zestawy rur, korytek i kolektorów.

Instalacje grzewcze

Kolejną bardzo ważną siecią w każdym obiekcie jest instalacja grzewcza. Ze względu na ilość elementów wchodzących w jej skład oraz różnorodność technologii możliwych do wykorzystania jest ona jedną z najbardziej skomplikowanych instalacji w całym budownictwie. Najpopularniejszym obecnie rozwiązaniem pozwalającym na doprowadzenie ciepła do pomieszczeń jest centralne ogrzewanie. Wymaga ono jednak wygospodarowania jednego pomieszczenia w budynku, które służyć będzie jako kotłownia.

Na instalację grzewczą składają się zazwyczaj urządzenie grzewcze oraz system rur rozprowadzających ciepło w całym budynku do odbiorników ciepła, którymi są zazwyczaj różnego rodzaju grzejniki. Nowoczesne instalacje wyposażane są również w sterowniki pozwalające na zautomatyzowanie całego procesu spalania.

Instalacje wentylacji

Istotnym systemem w każdym obiekcie przemysłowym jest wentylacja. Jej zadaniem jest zarówno doprowadzenie świeżego powietrza do wnętrza budynku, jak i odprowadzanie dymu i szkodliwych oparów z obiektu. Fachowcy zajmujący się montażem instalacji sanitarnych, w tym firma Nowak Technika grzewcza z Łodzi uważają, że system ten jest niezwykle ważny w awaryjnych sytuacjach, kiedy to np. przez nieszczelną instalację dochodzi do ulotnienia gazu bądź w budynku wybuchnie pożar. Dzięki temu systemowi ryzyko zaczadzenia się osób przybywających w danym obiekcie znacznie spada.

Wszystkie instalacje sanitarne powinny być traktowane jako zbiór uzupełniających się wzajemnie systemów, których głównym celem jest zwiększenie komfortu oraz bezpieczeństwa użytkowników danego obiektu. Owe instalacje bez wątpliwości w znacznym stopniu ułatwiają codzienne funkcjonowanie  każdego z  nas.

Opracowanie:
Łódź, Przestrzenna 77
tel. 42 680 14 47
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz