Materiał Partnera

Rodzaje instalacji elektrycznych i związane z nimi usługi

Rodzaje instalacji elektrycznych i związane z nimi usługi

Instalacja elektryczna to układ przewodów wraz ze sprzętem elektroinstalacyjnym, służąca do przekazywania energii elektrycznej bądź sygnałów do odbiorników. W budynkach mieszkalnych jest to kilkunastoelementowy układ zasilania niskiego napięcia, dlatego dla bezpieczeństwa i prawidłowości działania, niezbędne jest jej odpowiednie podłączenie. Jakie są najczęstsze usługi z tym związane?

Podział instalacji elektrycznych

Instalacje elektryczne dzielone są ze względu na:

  • typ zasilanych odbiorników – oświetleniowe (np. źródła światła) oraz siłowe (np. przemysłowe urządzenia grzewcze),
  • miejsce instalacji – przemysłowe (np. zakłady wydobywcze), nieprzemysłowe (np. w budynkach użyteczności publicznej) oraz na potrzeby rolnictwa (np. systemy w obiektach hodowlanych),
  • rodzaj montażu – instalacje wtynkowe wykonywane na ścianie, instalacje podtynkowe w rowkach ściany oraz natynkowe np. na ścianach w piwnicach, przy których efekt wizualny montażu odgrywa drugoplanową rolę.
  • ze względu na czynniki zewnętrzne – w pomieszczeniach zwykłych (warunki normalne), w pomieszczeniach ze szczególnymi warunkami (czynniki szkodliwe) oraz poza budynkami (narażenie na działanie czynników zewnętrznych).Usługi związane z montażem i obsługą instalacji elektrycznych

W zakresie montażu instalacji elektrycznych wykonuje się takie usługi jak podłączanie: gniazd wtyczkowych, kuchni elektrycznej, podgrzewacza wody, ogrzewania elektrycznego, napędów rolet i żaluzji, wentylacji i klimatyzacji, instalacji antenowych, instalacji komputerowych, alarmów, domofonów, wideofonów oraz monitoringu, a także zabezpieczeń przeciwpożarowych. Jak przyznaje elektryk Grzegorz Czerkies prowadzący firmę zajmującą się m.in. montażem instalacji elektrycznych, współcześnie dla klientów ogromne znaczenie, obok sprawności i bezpieczeństwa, ma także estetyka wykonania. Fachowiec musi więc zadbać o niewidoczny sposób prowadzenia przewodów oraz zastosowanie listew maskujących, szczególnie w tych pomieszczeniach, w których istotne jest zachowanie ich estetycznego wyglądu.

Jak widać profesjonalny montaż instalacji elektrycznych obejmuje przyłączanie szeregu urządzeń, bez których nie możemy sobie wyobrazić funkcjonowania żadnego domu. Poprawność wykonania instalacji ma również ogromne znaczenie w przemyśle, w którym nawet chwilowe przerwy związane np. z nieprawidłowym jej poprowadzeniem, mogą przyczynić się do powstawania strat finansowych. Dlatego tak ważne jest powierzenie ich wykonania doświadczonym w tym zakresie fachowcom.

 

Opracowanie:
Borowa 391
tel. 501 317 881
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz