Materiał Partnera

Rodzaje i zastosowanie kształtowników

Rodzaje i zastosowanie kształtowników

Kształtowniki to wyroby hutnicze, które są wykorzystywane jako elementy konstrukcyjne. Najpopularniejsze kształtowniki przypominają poszczególne litery alfabetu. Wyróżnić możemy tu ceowniki, teowniki, dwuteowniki, zetowniki oraz kątowniki. Czym charakteryzują się poszczególne kształtowniki i jakie jest ich zastosowanie – tego dowiecie się z naszego artykułu.

Rodzaje kształtowników

Kształtowniki są wyrobami hutniczymi wykonanymi najczęściej z tworzywa sztucznego, aluminium lub stali walcowanej. Wykorzystuje się je jako elementy konstrukcyjne. Charakteryzują się poprzecznym przekrojem i dużą długością. Najpopularniejsze rodzaje kształtowników wyglądem przypominają litery alfabetu, stąd wzięły się ich nazwy: ceowniki, teowniki, dwuteowniki, zetowniki oraz kątowniki.

Profil ceowników przypomina literę C; produkowane są one w postaci prostych odcinków. Wygląd teowników jest zbliżony do kształtu litery T; stosuje się je do wyrobu elementów konstrukcji maszyn i budowli. Natomiast dwuteowniki przypominają połączone ze sobą dwie litery T; są wykorzystywane jako element nośny w konstrukcjach budowlanych. Jak łatwo się domyślić, profil zetowników przypomina literę Z. Z kolei profil kątowników posiada kąt prosty i przypomina literę L.

Zastosowanie kształtowników

Kształtowniki dzięki swojej bardzo dużej wytrzymałości wykorzystywane są w wielu branżach. Najczęściej wykorzystuje się je do budowy bram i ogrodzeń, ale także rusztowań czy lekkich konstrukcji budowlanych. W branży motoryzacyjnej kształtowniki stanowią elementy łączące. W przemyśle stoczniowym stanowią natomiast bardzo ważny element statków i urządzeń portowych. Kształtowniki wykorzystuje się także w branży telekomunikacyjnej, służą do budowy masztów i słupów trakcji energetycznych.

Zastosowanie oraz wytrzymałość poszczególnych rodzajów kształtowników determinowana jest przez klasę ich przekrojów oraz typ zginania.

Gdzie zaopatrzyć się w kształtowniki?

Jeśli chcemy zakupić kształtowniki od renomowanego producenta, warto jest zainteresować się ofertą przedsiębiorstwa usługowo-handlowego ROMAKS-STAL z Tychów. Firma ta od 1995 roku oferuje klientom szeroki wybór wyrobów stalowych. Prowadzi hurtowy i detaliczny handel wyrobami hutniczymi od krajowych i zagranicznych producentów. ROMAKS-STAL zapewnia klientom transport zakupionych materiałów, co jest bardzo dużym udogodnieniem. 

Opracowanie:
Tychy, Graniczna 34
tel. 32 216 84 56
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz