Artykuł sponsorowany

Rodzaje i zastosowanie kluczy dynamometrycznych

Rodzaje i zastosowanie kluczy dynamometrycznych

Przy pracy z połączeniami śrubowymi, choćby tymi o najprostszej konstrukcji, zmuszeni jesteśmy czasem wykorzystywać mało precyzyjne narzędzia, zmuszające nas do wykonywania działań niejako „na wyczucie”. Sytuacje tego typu mają miejsce nie tylko w domu, lecz także w warsztatach samochodowych, gdzie łatwo o zbyt mocne przykręcenie śruby, a tym samym jej tak zwane przeciągnięcie i w rezultacie uszkodzenie. Dobrym wyjściem z sytuacji jest zastosowanie klucza dynamometrycznego.

Do czego stosuje się klucze dynamometryczne?

Klucze dynamometryczne powinny znajdować się na wyposażeniu każdego profesjonalnego warsztatu mechanicznego – także samochodowego. Pozwalają one na odkręcanie oraz dokręcanie połączeń śrubowych przy wykorzystaniu ściśle określonej siły, która w tym przypadku nazywana jest także momentem. Dzięki kluczom dynamometrycznym możliwe jest precyzyjne wybranie oraz dostosowanie momentu do danego połączenia śrubowego. Pozwala to na dostosowanie siły przykręcania lub odkręcania do zaleceń producenta połączenia.

Dzięki zastosowaniu kluczy dynamometrycznym znacząco zyskujemy na precyzji, która wymagana jest na przykład przy dokręcaniu głowicy silnika lub łączenia elementów aluminiowych. Najważniejsze jest oczywiście dobranie odpowiedniego klucza dynamometrycznego do danego zadania, w czym mogą pomóc nam na przykład pracownicy firmy Hytorc zajmującej się dystrybucją tego typu rozwiązań. Dzięki ich wiedzy eksperckiej dobranie klucza do uwarunkowań panujących na danym stanowisku pracy staje się łatwiejsze.

Rodzaje kluczy dynamometrycznych

Na rynku mamy do dyspozycji wiele rodzajów kluczy dynamometrycznych. Zakupić możemy między innymi klucze dynamometryczne wskazówkowe, mechaniczne, łamane oraz elektroniczne.

Klucze wskazówkowe wyposażone są w klasyczne i proste siłomierze. Dzięki wskazówce stanowiącej element takiego klucza możemy w każdej chwili sprawdzić, z jaką siłą dokręcamy śrubę. Niektóre z nich blokują dokręcanie po osiągnięciu określonego momentu.

Klucze mechaniczne są popularne w warsztatach samochodowych – nazywane są także kluczami klikowymi od odgłosu, który wydają po przekroczeniu zadanej wartości momentu. Podobnie jak niektóre z kluczy wskazówkowych, klucze mechaniczne blokują dalsze dokręcanie po osiągnięciu określonej siły.

Klucz dynamometryczny łamany wyposażony jest w inny mechanizm – jego przednia część po osiągnięciu zadanej siły łamie się o około 20 stopni, co jest czytelnym znakiem, że dalsze dokręcanie nie jest konieczne.

W ostatnich latach dużą popularność zyskały klucze elektroniczne, które charakteryzuje wysoka dokładność oraz komfort pracy. Mogą one zapamiętywać ustawienia czy współpracować z komputerem; wiele modeli wyposażono także w ekran, na którym można odczytać bieżącą wartość momentu oraz zmienić ustawienia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz