Materiał Partnera

Rodzaje firan i zasłon dekoracyjnych

Rodzaje firan i zasłon dekoracyjnych

Producenci tkanin dekoracyjnych każdego roku wypuszczają na rynek nowe modele firan i zasłon. Różnią się one od siebie wzorami, kształtami i materiałem. Nie każdy producent jest jednak w stanie sprostać wymaganiom klientów, którzy traktują dobór odpowiednich firan i zasłon bardzo poważnie – to one ożywiają wnętrza, zapewniają im spokój oraz niepowtarzalny charakter.

Rodzaje tkanin dekoracyjnych – cztery rodzaje firan

Za tkaniny dekoracyjne uznaje się głównie zasłony i firany, ale można do nich zaliczyć również obrusy, komplety pościeli, prześcieradła, poszewki dekoracyjne na poduszki oraz inne artykuły do dekoracji wnętrz – tkane i haftowane. Jeśli chodzi o firany i zasłony, można wyróżnić kilka ich typów, wszystkie z nich można znaleźć u takiego producenta tkanin i ich dystrybutora, jak Magia Firan – firma, która oferuje również konfigurator produktów oraz sprzedaż internetową.

Jeśli chodzi o firany, możemy wymienić cztery ich podstawowe typy. Pierwszy z nich – firany żakardowe – to stosowany od dawna materiał, charakteryzujący się trwałością i mnogością przeróżnych zdobień w postaci wzorów. Firany żakardowe mogą być stosowane w każdego rodzaju pomieszczeniach, ponieważ świetnie przepuszczają światło słoneczne i występują w różnych kształtach i długościach. Te stosowane w salonach często wzbogacone są o nabłyszczone nici. Drugim typem są firany woalowe – wykonane z mlecznego, lejący się materiału, który nadaje pomieszczeniu zwiewności i lekkości. Najlepiej wykorzystywać je w salonach – przepięknie prezentują się przy dużych oknach wyjściowych na taras. Występują w różnych kolorach, a także fakturach – mogą być np. gniecione. Trzecim typem są firany z organzy. Podobnie jak woal są one zwiewne. Nadają się do ciemniejszych pomieszczeń. Czwartym rodzajem firany jest firana tiulowa. Warto przy niej zastosować różnego rodzaju nowoczesne upięcia, spięcia i kokardy. Draperie i dekoracje okienne świetnie prezentują się właśnie przy zabawie z kształtem firany tiulowej.

Jakie zasłony dobrać do naszych firan?

Firany dopasowane do okna na wymiar mogą zostać wzbogacone zasłonami. Warto pamiętać, że zasłony razem z firanami nie zawsze tworzą połączenie idealne. W przypadku wykorzystania kompletu tkanin dekoracyjnych przy naszym oknie, warto pamiętać o umiarze. Stonuj kształty i rodzaj materiału – dobierz za to wyróżniające się wzory. Najlepiej wybrać proste firany o jednej długość oraz zasłony – również proste, ale długie do ziemi. Oczywiście nie musisz stosować firan z zasłonami. Odpowiednio dobrane mogą funkcjonować pojedynczo nadal przepięknie zdobiąc wnętrze. Wybierając zasłonę, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jej grubość. Jej głównymi funkcjami – poza walorami estetycznymi – są zasłonięcie okna po zmroku i odcięcie pomieszczania od światła słonecznego ( w ten sposób zastępują rolety).

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz