Materiał Partnera

Rodzaje drogowskazów na drogach krajowych

Rodzaje drogowskazów na drogach krajowych

Dzięki znakom kierunku i miejscowości, instalowanym na drogach krajowych, możemy jako kierowcy łatwo, szybko i bezpiecznie dotrzeć do miejsca docelowego. Każdy tego typu znak, zwany również drogowskazem, posiada swoje oznaczenie i różni się od innych kształtem oraz kolorem. Jeżeli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej na temat rodzajów drogowskazów na drogach krajowych, zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu.

Drogowskazy na drogach ogólnodostępnych, ekspresowych i autostradach

Drogowskazy tablicowe stosuje się w celu wskazania kierowcom dojazdu do poszczególnych miejscowości. Mogą być one umieszczone obok jezdni, nad jezdnią, lub przed wjazdem na autostradę. Zielone drogowskazy w kształcie strzałki mogą wskazywać dojazd do miejscowości wraz z numerem drogi (np. E-3) lub pozostałą do miejsca docelowego odległością.  Pierwszy z nich stosuje się w celu zapewnienia lepszej informacji o przebiegu drogi lub jako uzupełnienie informacji podanej na drogowskazach tablicowych, zwłaszcza w obrębie skrzyżowań innych niż o czterech wlotach. Drugi wykorzystywany jest na skrzyżowaniach, na których istnieje potrzeba wskazania kierunku oraz odległości do miejscowości, która leży przy drodze powiatowej lub gminnej.

Drogowskazy w mieście

Przejeżdżając przez miasto łatwo zauważyć mniejsze drogowskazy, które mają za zadanie ułatwić dotarcie do punktów znajdujących się na jego terenie. Można wśród nich wyróżnić drogowskazy do dzielnicy miasta, lotniska, dworca kolejowego i autobusowego, przystani promowej lub wodnej, plaży bądź miejsca kąpielowego, muzeum, zabytków (również przyrody), punktu widokowego oraz szlaku rowerowego, a także jednostki policji, pogotowia ratunkowego, urzędów administracji publicznej, zarządów drogi i jednostek prowadzących odprawę celną.

– Do znaków kierunku i miejscowości zalicza się także duże zielone tablice, które potwierdzają kierunek drogi i podają odległości do poszczególnych miejscowości wraz z numerem i przebiegiem drogi krajowej, wojewódzkiej, ekspresowej lub autostrady. Ponadto, w celu oznakowania samochodowych szlaków turystycznych i obiektów turystycznych, które występują na danym terenie, stosuje się charakterystyczne znaki z symbolami przedstawianych obiektów – wyjaśnia ekspert z firmy ANDROS, która świadczy usługi w zakresie produkcji oznakowań drogowych.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz