Artykuł sponsorowany

Rodzaje dodatków kaletniczych

Rodzaje dodatków kaletniczych

Na trwałość oraz urodę wyrobów galanteryjnych, a więc np. pasków, torebek czy portfeli, wpływa nie tylko jakość podstawowego surowca, ale też sposób ich wykończenia. Zarówno w niewielkich pracowniach kaletniczych, jak i w seryjnej produkcji, dla uzyskania oczekiwanych rezultatów niezbędna jest więc z jednej strony staranność, a z drugiej – użycie dodatkowych elementów, umożliwiających wykonanie estetycznych, mocnych połączeń i eleganckich wykończeń.

Fenomen współczesnego kaletnictwa

Kaletnictwo jest bardzo starym rzemiosłem, które jeszcze kilka lat temu uważano za zagrożone. Jednak obecnie autorskich pracowni kaletniczych znów przybywa, a klienci są skłonni zapłacić więcej za wyrób wysokiej jakości, oryginalny i wykonany z pięknej, naturalnej skóry. Natomiast stworzenie atrakcyjnego produktu skórzanego nie jest proste; wymaga dużej wiedzy z zakresu materiałoznawstwa i projektowania oraz umiejętności prawidłowego obchodzenia się ze skórą. W zależności od przeznaczenia danego wyrobu trzeba odpowiednio go wykończyć, a poszczególne elementy zabezpieczyć, właśnie z wykorzystaniem profesjonalnych dodatków kaletniczych – opowiada nasz rozmówca z warszawskiej firmy MIRMET.

Dodatki kaletnicze i ich rodzaje

Dodatkami kaletniczymi nazywamy wszystkie materiały pomocnicze stosowane w produkcji galanterii skórzanej. Do tej grupy zalicza się więc przede wszystkim części stosowane do łączenia elementów, wypełniania i usztywniania warstw skórzanych, a także zdobienia i wykańczania wyrobów. Do łączenia skóry na torby, plecaki i portfele można używać m.in. klejów (niezalecane) i bardzo mocnych nici; do jej usztywniania wykorzystuje się rozmaite wyroby papiernicze. W niniejszym tekście skupimy się jednak na elementach służących wykonywaniu najmocniejszych połączeń i najbardziej efektownych zdobień, czyli na galanterii metalowej dla kaletnictwa.

Jak połączyć dwa skórzane elementy bez użycia kleju lub nici? Do tego celu najczęściej wykorzystuje się nity. W niektórych sytuacjach założenie nitów byłoby trudne, dlatego np. do łączenia szlufek z paskiem używa się specjalnych złączek. Oddzielną kwestią jest zabezpieczanie brzegów wyrobów skórzanych. Do wykańczania otworów (np. na sznurówki) stosuje się metalowe oczka, a do wykończenia krawędzi używa się m.in. metalowych narożników kaletniczych oraz grzbietów (do banknotówek, portfeli, futerałów, teczek itp.). Wśród metalowych dodatków kaletniczych znajdziemy również końcówki do gumek i sznurka, guziki, a także ozdobne breloki, przywieszki i wpinki.

Warto wiedzieć, że niektóre przedsiębiorstwa, specjalizujące się w produkcji dodatków kaletniczych, oferują swoim klientom dodatkowe usługi, np. grawerowania rozmaitych wzorów na metalowych elementach.

 

 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz