Artykuł sponsorowany

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Rodzaje aparatów ortodontycznych

W przeciwieństwie do wad postawy wady zgryzu można skutecznie leczyć nie tylko u dzieci. W zależności jednak od wieku pacjenta, a także jego stylu życia, preferencji czy wykonywanego zawodu – oraz oczywiście od charakteru samej wady – zastosować można jeden z wielu rodzajów aparatów ortodontycznych, które zapewnią naszym szczękom nie tylko estetyczny wygląd, lecz przede wszystkim zdrowie.

Klasyczny, wciąż najczęściej kojarzący się z gabinetem ortodontycznym aparat to system tzw. zamków trwale umocowanych na poszczególnych zębach. Zamki te są połączone zazwyczaj metalowymi łukami, przytrzymywanymi przez ligatury, czyli specjalne gumki. Warto wspomnieć, że te ostatnie występują w rozmaitych kolorach. – Zamki metalowe to jedno z najstarszych, lecz wciąż zarazem najskuteczniejszych rozwiązań w dziedzinie ortodoncji – mówi przedstawiciel sieci śląskich gabinetów dentystycznych Codzienna Stomatologia. Nadają się do leczenia praktycznie każdej wady.

Zamiast metalu

Metal można jednak częściowo zastąpić innym materiałem, co sprawi, że aparat będzie słabiej widoczny. Mniej rzucać się w oczy będą chociażby zamki ceramiczne – są one jednak niestety bardziej podatne na pęknięcia i kruche. Znacznie wytrzymalsze będą przezroczyste zamki szafirowe, mniej widoczne z kolei tylko pod warunkiem, że barwa naszych zębów nie wpada w żółte tony. Do wyboru są jeszcze zamki kryształowe. Dzięki braku załamań i ostrych krawędzi łatwiej je czyścić, co zapobiega zaleganiu osadów i powstawaniu kamienia nazębnego.

Aparaty samoligaturujące

Do nowocześniejszych rozwiązań należą aparaty samoligaturujące, posiadające wiele zalet. Specjalna konstrukcja pozwala na zmniejszenie siły nacisku na zęby, a więc na zwiększenie komfortu leczenia. Ono samo trwa zaś krócej, przy czym odstępy między kolejnymi wizytami można niemal dwukrotnie wydłużyć. Utrzymanie właściwego poziomu higieny w jamie ustnej przy aparacie samoligaturującym nie nastręcza trudności, a jego zastosowanie oprócz zniwelowania wad zgryzu potrafi także poszerzać uśmiech.

Całkowicie niewidoczne

Jeśli z różnych przyczyn nie chcemy lub nie możemy pozwolić sobie na to, aby aparat ortodontyczny był widoczny, możemy zdecydować się na ten lingwalny, zwany niekiedy językowym. Część osób zgłasza przy nim pogorszenie wymowy, zwłaszcza w początkowym okresie, jednak aparatu takiego praktycznie wcale nie widać. Zamki przykleja się w tym przypadku po wewnętrznej stronie zębów, co niestety potrafi sprawić kłopot podczas czyszczenia, dlatego jeśli nie jesteśmy gotowi poświęcić każdego dnia więcej czasu na odpowiednią higienę, wybierzmy inną opcję. Podobnie jeśli mamy zbyt niskie zęby lub dolegają nam choroby przyzębia i dziąseł.

Aparaty zdejmowane

Tą inną opcją może być nowoczesny system nakładek, które obejmując ściśle zęby, wywierają równomierny nacisk na ich całą powierzchnię. Nakładki te wymienia się co 2-4 tygodnie, w miarę przemieszczania się zębów w prawidłowe położenie. Są przezroczyste, a zatem mało widoczne, i jeszcze można je zdejmować do jedzenia i mycia zębów – eliminują więc szereg związanych z leczeniem ortodontycznym problemów. Niestety, nie można tą metodą skorygować poważniejszych wad zgryzu.

Podobnie w przypadku bardziej klasycznego (składającego się z drucików i akrylowej płytki) aparatu wyjmowanego, którego zakres możliwości jest jeszcze węższy: ma on wpływ tylko na wychylenie zębów do przodu bądź ku tyłowi. Zarówno ten aparat, jak i przezroczyste nakładki należy nosić przez co najmniej kilkanaście godzin na dobę. Niesumienność w tym zakresie i nieprzestrzeganie zaleceń ortodonty mogą istotnie wydłużyć czas całego leczenia, a co za tym idzie – wpłynąć na jego cenę.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz