Artykuł sponsorowany

Rodzaj motocykla, a strój - utarte schematy czy indywidualne potrzeby i preferencje?

Rodzaj motocykla, a strój - utarte schematy czy indywidualne potrzeby i preferencje?

Jak dobrać strój motocyklowy i czym kierować się przy jego wyborze? Czy istnieją jakieś uniwersalne zasady dotyczące ubioru podczas jazdy na jednośladowcach? Wszystko zależy od indywidualnych preferencji kierowców i od tego, na jaką jazdę się nastawiają – czy jest to aktywność rekreacyjna, czy raczej sportowa. Z tego artykułu dowiesz się, na co zwracać uwagę w kontekście doboru idealnego wyposażenia motocyklowego.

Tylko najdroższe ubrania?

Panuje powszechne przekonanie, że to, co droższe, zawsze jest lepsze. Otóż niekoniecznie tak jest. Oczywiście, jeśli dysponujesz „wolnymi funduszami” i nie jest dla Ciebie problemem wydanie kilku tysięcy na spodnie i kurtkę topowych marek (np. Held), to oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie. Początkującym i amatorom zdecydowanie polecamy jednak zaopatrzenie się w tańsze zamienniki, które są równie niezawodne.

Dobrym wyborem będzie na przykład kurtka motocyklowa RetBike CATI. Ma ona 4 otwory wentylacyjne, wypinaną membranę Reissa oraz protektory i ochraniacze, certyfikowane zgodnie z obowiązującymi normami bezpieczeństwa. Oczywiście jest to tylko przykładowy produkt. Chodzi o to, by znaleźć rozsądną opcję w dobrej cenie. Pamiętaj, że jazda na motocyklu to wolność i satysfakcjonujące hobby, a nie drogi sprzęt, na który trzeba się zapożyczać już na samym początku przygody z dwoma kółkami. Poza tym warto przecież poszukiwać swojego własnego stylu.

Na ogół kurtki i spodnie motocyklowe wykonuje się z materiałów syntetycznych lub ze skóry. Z tych pierwszych najczęściej korzystają użytkownicy motocykli turystycznych. Z kolei na skórę częściej decydują się motocykliści jeżdżący na sprzęcie sportowym lub na cruiserach.

Absolutna podstawa: kask motocyklowy

Kask stanowi pierwszy i podstawowy element wyposażenia każdego motocyklisty. Jeśli planujesz przewozić pasażerów, koniecznie zaopatrz się w dodatkowy kask, który będzie można przewozić np. w kufrze. Pamiętaj, że czaszka jest bardzo wrażliwa na urazy. Nawet z pozoru niegroźny upadek może skutkować poważnymi konsekwencjami.

Jak tłumaczy specjalista ze sklepu i outletu motocyklowego X-Moto: „Kask warto dobierać stacjonarnie, w sklepie. Jeśli wybierasz zakupy online, to masz prawo skorzystać z 14-dniowego prawa zwrotu. Ten artykuł musi być perfekcyjnie dopasowany do głowy motocyklisty – przy maksymalnym zacisku nie może być mowy o żadnym poruszaniu się struktury. Jeśli tak jest – należy wymienić sprzęt na inny model”.

To Ty musisz dobrze czuć się w kasku, więc nie sugeruj się opiniami osób trzecich, chyba że jest to specjalista z renomowanego sklepu ze sprzętem. Pod żadnym pozorem nie kupuj kasku używanego. Nigdy nie wiesz, co działo się z nim wcześniej.

Konieczny element wyposażenia, czyli buty motocyklowe

Nie warto iść na kompromis w kwestii bezpieczeństwa. Należy bezwzględnie zainwestować w buty specjalnego przeznaczenia, stworzone wyłącznie do jazdy na motocyklu. Nie ma mowy o trampkach lub o obuwiu sportowym! Podczas ślizgu lub upadku stopa musi być chroniona. Obowiązkowym elementem wyposażenia będą więc odpowiednie buty motocyklowe, najlepiej z wysoką cholewą. Kierowcy cruiserów zazwyczaj jeżdżą w kowbojkach, a właściciele maszyn sportowych decydują się na buty z większą ilością wzmocnień. Najbardziej rekomendowaną opcją będą te uniwersalne, odpowiednie do prowadzenia każdego typu motocykla.

Pamiętaj także o ochronie przed deszczem. Wybierz albo modele wodoodporne, albo zaimpregnuj obuwie motocyklowe jeszcze przed pierwszą jazdą.

Rękawice motocyklowe

Była mowa o ochronie stóp, nie możemy zapomnieć o dłoniach. Je także należy ochraniać, zarówno przed wychłodzeniem, jak i przed urazami. W asortymencie sklepów z odzieżą motocyklową znajdziemy lekkie rękawice, nadające się do jazdy w ciepłe dni, rękawice wodoodporne czy też rękawice przeznaczone na większe chłody, z wiatro- i wodoodporną membraną. Rękawice zapewniają lepszą przyczepność dłoni, dzięki czemu operowanie sprzęgłem i hamulcem jest łatwiejsze. Warto przymierzyć rękawice w sklepie i sprawdzić, czy wzmocnienia, znajdujące się w miejscach najbardziej narażonych na urazy dłoni, nie ograniczają zbytnio ich ruchów. Jeśli chodzi o styl, tu znów wszystko zależy od naszych preferencji – z pewnością jest w czym wybierać. W sklepach motocyklowych znajdziemy rękawice materiałowe w wielu kolorach i wzorach, a wybierając rękawice skórzane, możemy zdecydować się na modele z frędzlami czy ćwiekami.

Oceń artykuł (4)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz