Materiał Partnera

Roboty budowlane. Projektowanie obiektów inwentarskich

Roboty budowlane. Projektowanie obiektów inwentarskich

Obory, chlewnie, kurniki… to właśnie takie budynki inwentarskie spotkać można na każdej wsi. Bez tych obiektów nie byłoby warunków do hodowli zwierząt, a bez tego… chyba wyobrażasz sobie, jak wyglądałby przemysł żywieniowy. Jednak nie można samemu ot tak, wybudować np. obory. Jeśli chcesz postawić obiekt inwentarski, ale nie wiesz, w jaki sposób to zrobić – czytaj dalej.

Budynki inwentarskie – rodzaje

Najprościej mówiąc, budynek inwentarski to miejsce przeznaczone do hodowli zwierząt. W Polsce wyróżnia się trzy rodzaje miejsc tego typu. Pierwszy to zabudowa pawilonowa, czyli wolnostojące budynki. Drugi rodzaj to zabudowa blokowa – składa się z budynków, które mogą mieć różne przeznaczenie, ale tworzą jeden kompleks. Trzeci rodzaj to zabudowa monoblokowa – w tym przypadku budynki są połączone w jeden duży obiekt spełniający wszelkie niezbędne funkcje. Zależnie od przeznaczenia, budynki te dzielone są na:

  • budynki przeznaczone do hodowli dla bydła, czyli np. cielętniki i obory,
  • budynki dla kur kurniki i brojlernie,
  • budynki dla trzody chlewnej tuczarnie, chlewnie, odchowalnie prosiąt,
  • budynki dla kaczek i gęsi, czyli kaczniki i gęśniki
  • budynki dla owiec np. owczarnie i tuczarnie jagniąt,
  • budynki dla indyków np. wychowalnie.

Aby jednak powstały te miejsca, konieczne jest zaprojektowanie obiektów inwentarskich i zbudowanie ich przez profesjonalną firmę.

Projektowanie budynków inwentarskich

Wykonanie projektu budynków tego typu wcale nie jest taki prosty – musi być on zgodny z wszelakimi przepisami i zasadami, które panują w UE. Prace budowlane, konstruktorskie i wykończeniowe muszą przebiegać według ściśle obowiązującego planu. Na rynku można znaleźć wiele profesjonalnych firm, które pomagają w przygotowaniu idealnego projektu budynku inwentarskiego – to np. ŚRB Ślusarstwo Roboty Budowlane. Rola takich ekspertów zaczyna się już na pierwszym etapie, podczas wyboru rodzaju konstrukcji. Najlepsze na rynku są te stalowe, ponieważ są niesamowicie trwałe i odporne na wszelakie warunki atmosferyczne. Budynki o konstrukcji ze stali najłatwiej się rozbudowuje i modernizuje, dlatego przy przygotowaniu dobrego planu budowy obiektu inwentarskiego fachowcy uwzględniają właśnie takie konstrukcje.

Co jest równie istotne w stworzeniu projektu? Dokładne dobranie materiałów do budowy.
Ponieważ np. w odchodach zwierząt znajduje się amoniak, reagujący agresywnie w zetknięciu z materiałami budowlanymi, należy zabezpieczyć konstrukcję przed zniszczeniem. Dlatego tak polecane jest otynkowanie stali – to technika, którą wiele firm stosuje z powodzeniem.

Wykonanie dobrego projektu budynku inwentarskiego jest tak istotne, ponieważ ma to wpływ na możliwość uzyskania dopłat od UE i polskiej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dlatego warto skorzystać ze wsparcia fachowców.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz