Materiał Partnera

Remont drogi - dlaczego odpowiednie oznakowanie jest ważne dla kierowcy?

Remont drogi - dlaczego odpowiednie oznakowanie jest ważne dla kierowcy?

Remont drogi to częsta sytuacja, z którą spotkają się kierowcy. Utrudnienia na drogach bywają konieczne, aby możliwa była naprawa powierzchni, co bezpośrednio wpływa także na bezpieczeństwo jazdy. Jednak zdarza się, że podczas remontów, wykonawcy zapominają o jednej istotnej kwestii – oznakowaniu. Dlaczego oznaczenie remontu drogi jest tak istotne dla kierowców?

Jak powinna być oznakowana droga podczas remontu?


Należyte oznakowanie drogi podczas jej remontu jest istotnym aspektem – nie tylko dla kierowców, ale również dla samych budowlańców. Prace drogowe, które wymuszają zmianę organizacji ruchu, wymagają stworzenia jej tymczasowej reorganizacji. Cały proces zamyka się w trzech podstawowych krokach:

  • wprowadzenie ograniczenia ruchu,
  • odpowiednie oznakowanie,
  • zabezpieczenia miejsca, w którym aktualnie trwają prace.

Najważniejszym punktem jest odpowiednie oznakowanie miejsca, w którym prowadzone są prace, jak również wskazanie za pomocą znaków alternatywnych dróg oraz objazdów. Zastosowanie oznakowania pionowego najczęściej przeznaczone jest do celów ostrzegawczych, aby kierowcy mieli świadomość, że w najbliższej odległości prowadzone są prace. Dodatkowym sposobem na odpowiednie oznakowanie drogi podczas jej remontu są znaki poziomie. W tym celu stosowane są linie – ciągłe i przerywane, jak również strzałki oraz inne symbole.

Jak wygląda oznakowanie remontowanego odcinka drogi?

Zastosowanie znaków drogowych w miejscach remontu jest kluczową kwestią. Jak podkreślają pracownicy firmy Wypożyczalnia sprzętu oznakowania drogowego: Właściwe oznaczenie drogi wpływa na bezpieczeństwo – zarówno pojazdów, jak i pieszych. Nieodpowiednie oznakowanie lub jego brak mogą skutkować wystąpieniem bezpośrednich zagrożeń na terenie prowadzonych prac.

W celu zapewnienia najwyższego bezpieczeństwa – kierującym oraz pieszym – konieczne jest stosowanie odpowiednich znaków drogowych, dzięki którym poruszający się w danym miejscu będą mogli bez problemów pokonać remontowany odcinek.

Podczas remontów drogowych stosuje się między innymi:

  • taśmy ostrzegawcze – stosowane głównie do ograniczenia ruchu pieszych na wybranym odcinku, jak również do oznaczenia miejsca głębokich wykopów,
  • zapory drogowe – najczęściej wykorzystywane podczas odgradzania miejsca prowadzonych prac od nowego ruchu drogowego,
  • tablice kierujące – które mają za zadanie informować oraz kierować prowadzących samochody na odpowiedni zastępczy tor jazdy,
  • tymczasową sygnalizację świetlną – wykorzystywaną podczas wymiany całej nawierzchni drogi, kiedy konieczne jest zamknięcie jednej strony jezdni (w takiej sytuacji stosuje się tymczasową sygnalizację świetlną, która wprowadza na remontowanym odcinku ruch wahadłowy ułatwiający płynny ruch w obu kierunkach),
  • pachołki drogowe – stosowane w celu oznaczenia istotnych dla kierowców miejsc – zwężeń, uskoków w jezdni.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz