Materiał Partnera

Remont domu – kiedy najlepiej go robić?

Remont domu – kiedy najlepiej go robić?

Remont domu lub mieszkania to coś, czego każdy w swoim życiu choć raz musi się podjąć. Powodów może być wiele: widoczne zniszczenia, odświeżenie wnętrza czy też zmiana wystroju. Bez względu na przyczynę remontu, aby przebiegł szybko i sprawnie należy odpowiednio go zaplanować. Na jakie pytania powinieneś znać odpowiedź, decydując się na przeprowadzenie remontu?

Kiedy zacząć remont?

Przy podejmowaniu decyzji, niezmiernie ważna jest pora roku. Remonty najlepiej robić w okresie późnej wiosny lub wcześniej jesieni, kiedy temperatury na zewnątrz nie zwiastują upałów, lecz mimo tego panuje stosunkowo niska wilgotność. Podczas schnięcia farb, gładzi i tynków, ważnym elementem będzie dokładne przewietrzenie domu, co w czasie zimnych i deszczowych dni stanie się utrudnione. Wiosną dzień jest dłuższy, dlatego też można liczyć na naturalne oświetlenie.

Co ile lat remontować?

Jest to kwestia indywidualna, która zależy od stanu budynku i zmysłu estetycznego jego mieszkańców. Jeśli chodzi o drobne prace remontowe, takie jak malowanie ścian, sufitów, zmiana paneli itp. zwykle wykonuje się je raz na kilka (ok. 3-5) lat. Natomiast gruntowne remonty, różnego rodzaju wymiana instalacji, płytek lub innych mocno ingerujących w budownictwo elementów, powinna być planowana wtedy, kiedy stan budynku tego wymaga.

Remont a odświeżenie – czym się różni?

Odświeżenie jest po prostu powierzchownym remontem. Zwykle ogranicza się do pomalowania ścian oraz sufitów, a także innych drobnych elementów (np. gipsowania powstałych w ścianach dziur). Mając na myśli remont, włączamy takie czynności jak:

  • zmiana paneli, płytek i innych elementów podłogowych
  • poprawki lub wymiana instalacji elektrycznej
  • wyrównywanie powierzchni ścian
  • wymiana urządzeń sanitarnych

Ekipy remontowe – czy są drogie?

Cena remontu ściśle zależy od rodzaju i ilości wykonywanych prac. By ograniczyć jego koszty, często rezygnuje się z profesjonalnych usług remontowych. Warto pamiętać, że o ile pomalowanie ścian jest w miarę łatwe, o tyle położenie płytek czy wymiana instalacji przysporzy wiele problemów niedoświadczonej osobie. Większość osób, które po raz pierwszy decydują się na samodzielne remonty, jest rozczarowane efektem, dlatego łatwiej będzie znaleźć w miarę tanią, a dobrą firmę świadczącą wysokiej jakości usługi (np. Zakład Usług Budowlano-Remontowych Mark-Bud), która w swoich szeregach gromadzi doświadczonych i przeszkolonych pracowników.

Projekt remontu mieszkania

Wynajęcie architekta jest już nieco bardziej ekskluzywną opcją. Ceny samego projektowania to od 80 do 150zł za metr. Do tego należy doliczyć nadzór budowlany, zwykle wynosi ok. 1000zł za miesiąc pracy architekta (wizyty 2 razy w tygodniu).

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz