Materiał Partnera

Remont dachu. Lepiej całkowicie wymienić pokrycie dachowe czy też poddać je naprawie?

Remont dachu. Lepiej całkowicie wymienić pokrycie dachowe czy też poddać je naprawie?

Gruntowny remont dachu wiąże się z dość dużym wydatkiem. Jest to też skomplikowany proces , dlatego wielu inwestorów stara się odwlekać go w czasie, decydując się na doraźne naprawy. W niektórych sytuacjach są one wystarczające, jednak zdarza się, że całkowita wymiana pokrycia dachowego jest niezbędna. Kiedy warto się na nie zdecydować?

Ocena dachu przed remontem

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o remoncie, warto dokonać fachowej oceny dachu. W tym celu dobrze jest poprosić o pomoc doświadczonego dekarza lub konstruktora. Fachowiec dokona kontroli miejsc, w których dach przecieka, sprawdzi stan pokrycia dachowego, więźby i orynnowania. Dekarz pomoże również skontrolować stan obróbek blacharskich i zbada szczelność przestrzeni wentylacyjnej pod pokryciem. Dzięki wszystkim tym informacjom, dowiemy się, czy konstrukcja dachu wymaga gruntownej renowacji czy też wystarczy naprawa niektórych elementów. W przypadku chęci wymiany całego pokrycia dachowego, dekarz oceni, czy więźba dachowa udźwignie cięższe dachówki czy też trzeba będzie szukać innych rozwiązań.

Co można poddać naprawie?

Jak informuje doświadczony dekarz, który od lat świadczy usługi ciesielskie w Żorach – całkowita wymiana pokrycia dachowego nie zawsze jest konieczna. Czasami wystarczy rozmontować część pokrycia, aby uzyskać dostęp do obróbek blacharskich, po czym należy je wymienić, układając zgodnie ze sztuką dekarską. W ten sposób można poradzić sobie z przeciekającym dachem.  Kiedy na dachu znajduje się kilka uszkodzonych dachówek, z łatwością można zastąpić je nowymi. Pokrycia z blachy można łatać wedle potrzeby, używając specjalnych taśm uszczelniających. Trzeba jednak pamiętać, że działanie tego typu to tylko odroczenie nieuniknionego remontu. Możliwe jest także wzmocnienie więźby dachowej bez konieczności demontażu pokrycia, choć nie jest to łatwe zadanie. Warunkiem jest jednak, by poddasze budynku było niezagospodarowane.

Kiedy całościowo wymienić pokrycie dachowe?

Wymiana pokrycia dachowego zawsze jest kosztowna, ale jest to inwestycja, która niesie za sobą wiele korzyści. Dom wygląda dużo bardziej estetycznie, zwłaszcza kiedy stare pokrycie nie prezentowało się już dobrze. Decydując się na całkowita wymianę pokrycia dachowego, możemy wpłynąć na konstrukcje dachu, co może przyczynić się do poprawy funkcjonalności całego budynku- np. gdy zechcemy zaaranżować poddasze. Jest to także znakomita okazja do wykonania termoizolacji dachu. Profesjonalne ocieplenie zapewni domownikom optymalny komfort termiczny na czas chłodniejszych miesięcy. Całkowitą wymianę pokrycia dachowego należy przeprowadzić, gdy dach przecieka w wielu miejscach i nie spełnia już dobrze swojej podstawowej funkcji.

Opracowanie:
Żory, os. Powstańców Śląskich 5D lok. 9
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz