Artykuł sponsorowany

Relokacja fabryki krok po kroku

Relokacja fabryki krok po kroku

Zdarza się, że zakład produkcyjny musi zmienić swoją siedzibę. Czy jest to w ogóle możliwe? Tak, jednak jak nietrudno się domyślić, realizacja tego przedsięwzięcia wymaga sporego doświadczenia, umiejętności i sprzętu. Dlatego konieczne jest skorzystanie z usług firm specjalizujących się w tego typu zadaniach. W jaki sposób przeprowadza się relokację fabryki? Wyjaśniamy.

Najważniejszy jest dobry plan

Projekt relokacji fabryki to fundament sukcesu całej procedury. Co musi się w nim znaleźć?

„Wykonawca w projekcie powinien dokładnie określić czas realizacji przedsięwzięcia. Czas trwania relokacji fabryki jest uzależniony od wielu czynników – przygotowania technicznego nowej lokalizacji oraz tego, jaka jest specyfika danego przedsiębiorstwa” – mówi specjalista z firmy Blachmix.

Projekt musi przedstawiać dokładny kosztorys wszystkich prac, a także kolejność ich wykonywania. Powinien on też uwzględniać to, jakie są uwarunkowania infrastruktury oraz rozmiary przenoszonych urządzeń. Dobry wykonawca zasugeruje też zoptymalizowanie organizacji przestrzeni w nowej siedzibie fabryki, tak aby praca przebiegała sprawniej.

Przed rozpoczęciem relokacji muszą zostać ustalone trasy, jakimi przemieszczane będą urządzenia i maszyny. Powinna zapaść też decyzja co do sposobu ich czasowego przechowywania. Rozsądnie jest też zdecydować się na odpowiednie ubezpieczenie sprzętów na wypadek ich zniszczenia.

Relokacja fabryki – jak się ją przeprowadza?

Jeżeli plan relokacji został sporządzony, rozpoczyna się praca specjalistów. Pierwszym krokiem jest demontaż urządzeń, instalacji oraz odłączenie maszyn od sieci zasilania. Wszystkie sprzęty muszą być bardzo dobrze przygotowane do transportu. Nie jest to łatwe zadanie, gdyż często przenoszone są całe linie produkcyjne, a nawet wielkogabarytowe maszyny. Wykonawca zwraca szczególną uwagę na pakowanie elementów wyposeżania fabryki ze względów logistycznych – są one specjalnie oznakowane, tak aby po przetransportowaniu w nowe miejsce można było szybko je złożyć i zainstalować.

Na urządzenia z relokowanej fabryki powinno już czekać przygotowane miejsce. Muszą być tam podłączone media i niezbędne instalacje, aby maszyny jak najszybciej mogły wrócić do pracy. Jednym z ostatnich etapów relokacji fabryki jest montaż wszystkich urządzeń zgodnie z wcześniej sporządzonym projektem. Na tym jednak praca się nie kończy, gdyż do zadań wykonawcy należy także sprawdzenie poprawności działania maszyn. W tym celu muszą one zostać uruchomione i przetestowane. Jeżeli próba taka wypadnie pomyślnie, relokację można uznać za zakończoną.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz