Artykuł sponsorowany

Rejestracja pojazdu z zagranicy

Rejestracja pojazdu z zagranicy

Zakup samochodu bezpośrednio z zagranicy jest chętnie wybieraną opcją, ponieważ jest o wiele bardziej opłacalny niż zakup takiego samochodu w Polsce. Jednak rejestracja sprowadzonego samochodu może przysparzać wątpliwości i być kłopotliwa. Na co warto się przygotować? O czym konkretnie należy pamiętać podczas zakupu auta z zagranicy? Sprawdź koniecznie!

Sprowadzenie auta - i co dalej?

Kupno samochodu z zagranicy to dopiero pierwszy krok do tego, aby móc samochód użytkować. Według obowiązujących przepisów auto musi zostać zarejestrowane w Polsce. Inaczej, nawet po dopełnieniu wszystkich formalności za granicą, nie można będzie go używać. Rejestracja samochodu, który w Polsce był już zarejestrowany jest bardzo prosta, ale jeśli chodzi o pojazd, który za granicą nigdy nie był rejestrowany, to sytuacja wygląda inaczej.

Jeszcze zanim wyruszymy w podróż, musimy upewnić się, czy naprawdę możemy danym pojazdem wyruszyć w drodze. W zależności od lokalnych przepisów, może okazać się, że wyjechanie na kołach nie jest możliwe i samochód musi zostać przewieziony na lawecie do kraju.

Rejestracja pojazdu sprowadzonego z zagranicy w polskim Wydziale Komunikacji

Zarejestrowanie samochodu w kraju jest możliwe, ale jak mówi nam ekspert firmy Tadrospeed, zajmuje sporo czasu i wymaga sporej wiedzy na temat tego, co należy załatwić. Dlatego wiele osób decyduje się zlecić wykonanie rejestracji firmie, która zajmuje się tym profesjonalnie. Dzięki temu unika się problemów i ryzyka pomyłki.

O jakich sprawach należy pamiętać podczas rejestracji samochodu w Polsce?

  • Podatek akcyzowy - należy go zapłacić w ciągu 30 dni od zakupu samochodu. Podatek akcyzowy obliczany jest procentowo, w zależności od tego, jaką pojemność silnika ma pojazd. Może on wynosić albo 3,1% albo 18,6% wartości pojazdu. Podatek akcyzowy można opłacić zdalnie, korzystając z Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych.
  • Tłumaczenia dokumentów - wszystkie dokumenty związane z kupnem auta muszą zostać przetłumaczone na język polski. Tłumaczenie wykonać musi tłumacz przysięgły. Przetłumaczyć należy także zagraniczny dowód rejestracyjny.
  • Potwierdzenie wyrejestrowania i tablice rejestracyjne - w polskim urzędzie należy przedstawić potwierdzenie wyrejestrowania samochodu oraz zagraniczne tablice rejestracyjne (o ile zostały zwrócone za granicą).
  • Pierwsze badanie techniczne samochodu w kraju - jest ono konieczne, podczas tego badania sprawdza się nie tylko stan techniczny auta, ale też dokonuje jego identyfikacji. Sprawdza się więc zgodność numeru VIN i wprowadza dane, które będą znajdować się w polskim dowodzie rejestracyjnym.

 

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz