Materiał Partnera

Regularny serwis gaśnic przeciwpożarowych

Regularny serwis gaśnic przeciwpożarowych

Sprzęt przeciwpożarowy jest naszym zabezpieczeniem na wypadek pożaru, to jasne. Żeby w krytycznym momencie się sprawdził, trzeba o niego odpowiednio dbać. Nie wystarczy, że będziemy mieć w domu lub w firmie gaśnicę. Musimy zatroszczyć się też o to, by była ona zawsze gotowa do pracy. W tym celu konieczne jest wykonywanie jej regularnych przeglądów i przeprowadzanie zabiegów konserwacyjnych.

Profesjonalny przegląd gaśnicy

Gaśnica jest podstawowym elementem ochrony przeciwpożarowej. Powinniśmy wozić ją ze sobą w samochodzie, nie może też jej zabraknąć w siedzibie firmy i w instytucjach publicznych. Ponadto, chociaż niewielką, gaśnicę warto mieć we własnym domu – na wszelki wypadek. Gaśnicy używamy tylko w krytycznych sytuacjach – czyli wtedy, kiedy w naszym domu lub firmie doszło do pożaru. Aby w takiej chwili to urządzenie nas nie zawiodło, trzeba poddawać je regularnym przeglądom – serwisem sprzętu gaśniczego zajmuje się firma Cho Poż Serwis. Dzięki pracującym tu specjalistom zyskamy pewność, że nasza gaśnica będzie działać niezawodnie zawsze wtedy, kiedy będzie potrzebna.

Przegląd krok po kroku

Profesjonalny przegląd gaśnicy obejmuje cały szereg różnych czynności. Trzeba sprawdzić, czy znajduje się ona we właściwym miejscu oraz czy jest łatwo dostępna, tak, by razie potrzeby można było szybko po nią sięgnąć. Poza tym, gaśnica musi mieć czytelna etykietę z instrukcją obsługi, byśmy w chwili pożaru nie musieli się zastanawiać, jak właściwie to urządzenie działa. W ramach podstawowych prac konserwacyjnych gaśnica jest sprawdzana także pod kątem uszkodzeń mechanicznych. Weryfikuje się też, czy jest ona odpowiednia do danego budynku i czy plomba nie została naruszona. Po takim wstępnym przeglądzie serwisant może uznać, że sprzęt jest sprawny lub zakwalifikować go do dalszej konserwacji.

Konserwacja gaśnicy

Konserwacja gaśnicy pozwala przywrócić jej pełną sprawność. Najpierw badany jest zbiornik – jego stan techniczny, data produkcji, powłoki lakiernicze i etykiety. Następnie należy sprawdzić zawór i manometr – serwisant bada zewnętrzne elementy zaworu, dokonuje też kontroli ciśnienia panującego wewnątrz zbiornika. Kolejnym sprawdzanym elementem gaśnicy jest wąż – najważniejsza jest kontrola jego drożności oraz weryfikacja, czy jest kompletny, czy nie brakuje w nim elementów, o których jest mowa w dokumentacji. Kolejny i zarazem ostatni etap to sprawdzenie, czy proszek gaśniczy jest sypki – robi się to bez wykręcania zaworu.

Opracowanie:
Lubin, Rzeźnicza 8
tel. 76 841 50 99
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz