Materiał Partnera

Regranulacja tworzyw sztucznych krok po kroku

Regranulacja tworzyw sztucznych krok po kroku

Recykling jest bardzo ważnym i ekologicznym zjawiskiem, które odnosi się do wypracowywania różnych metod przetwarzania surowców wtórnych. Jedną z najnowocześniejszych technik jest regranulacja, będąca zautomatyzowanym i wydajnym procesem. Jak wygląda procedura regranulacji? Jakie zalety ma owa metoda? Odpowiedź znajduje się w artykule.  

Czym jest regranulacja?

Regranulacja tworzyw sztucznych w Tychach jest zaawansowanym procesem recyklingu. Metoda pozwala na odzyskiwanie zużytych, plastikowych surowców, a następnie możliwości ich ponownego wykorzystania. Proces jest zautomatyzowany. Wykorzystywane są podczas niego zaawansowane linie technologiczne, w skład których wchodzą m.in. wytłaczarki, podajniki, zagęszczarki, taśmociągi, wirówki, maszyny do cięcia, różne podzespoły.

Profesjonalnym recyklingiem tworzyw sztucznych zajmuje się doświadczona firma Eldorado Plast, współpracująca m.in. z firmami elektronicznymi, motoryzacyjnymi. Przedsiębiorstwo posiada w swojej ofercie nowoczesny park maszynowy, umożliwiający skuteczne rozdrabnianie każdego tworzywa sztucznego do określonej szerokości. Każde tworzywo jest poddawane rozdrabnianiu i regranulacji, a następnie kontrolowane pod względem obecności metali (aluminium, miedzi, stali nierdzewnej).

Jak wygląda regranulacja tworzyw sztucznych?

Regranulacja polega na przetwarzaniu i zagęszczaniu poszczególnych plastikowych materiałów do postaci granulek (wszystko odbywa się w wysokiej temperaturze). Jakość tych kulek zależy od siły i wytrzymałości wiązań między poszczególnymi cząstkami tworzyw. Spory wpływ ma także rodzaj maszyny granulującej i obowiązujące parametry pracy.

Powstały granulat zostaje następnie oczyszczony ze wszystkich zanieczyszczeń. Podczas pracy linii technologicznej odbywają się różne sąsiadujące procesy, np. naważanie, uszlachetnianie, rozdrabnianie, utwardzanie, dozowanie, mieszanie, pakowanie.

Regranulacja wiąże się z wieloma tworzywami sztucznymi, m.in. z polipropylenem, polietylenem, poliwęglanem, polistyrenem, polichlorkiem winylu, polimetakrylanem metylu.

Zalety regranulacji

Regranulacja, jako metoda recyklingowa, wpływa pośrednio na ekologię i ochronę środowiska. Proces przyczynia się do przetwarzania tworzyw sztucznych, dzięki czemu szkodliwy materiał nie odkłada się na wysypiskach śmieci i nie zaśmieca planety.

Regranulacja wpływa także pozytywnie na ekonomię, co wyraża się w niższych kosztach transportu. Powstałe granulki są łatwe w dozowaniu, mają stabilny skład i parametry fizykochemiczne, a ich komponenty nie dzielą się na frakcje.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz