Materiał Partnera

Recykling problematycznych odpadów

Recykling problematycznych odpadów

O recyklingu słyszał już dziś każdy uczeń szkoły podstawowej, a także niejeden przedszkolak. Pojęcie to stało się popularne kilkanaście lat temu, wraz z modą na ekologię i zdrowy styl życia. Dzięki recyklingowi nie tylko możemy zmniejszyć góry śmieci, ale również oszczędzić nasze środowisko.

Recykling – zjawisko o szerokim znaczeniu

Pomimo prostego wytłumaczenia tego pojęcia, które można określić jednym słowem – „przetwarzanie” – w rzeczywistości recykling jest procesem o wiele bardziej skomplikowanym. Złożoność sprowadza się do stosowania odmiennych metod do różnych rodzajów materiałów kwalifikujących się do takiego przetwarzania. To nie tylko pojedyncze działanie, ale cały system obiegu materiałów, które mogą być wielokrotnie wykorzystywane w procesach produkcyjnych. W konsekwencji oznacza to budowę wielu systemów obejmujących cykl czynności, od skupu i składowania przez transport po przetwarzanie w celu odzyskania cennych surowców i wyprodukowania z nich konkretnych wyrobów. Obok recyklingu funkcjonuje też pojęcie utylizacji, będącej procesem całkowitego niszczenia śmieci, która jednak również może przynosić wymierne korzyści, chociażby w postaci energii cieplnej powstającej podczas spalania.

Recykling elektrośmieci

Przetwarzanie i ponowne wykorzystanie niektórych materiałów jest proste i nie wymaga stosowania skomplikowanych technologii. Do takich zalicza się na przykład tworzywa sztuczne, papier czy niektóre gatunki metali, mielone, rozpuszczane i formowane ponownie z różnymi domieszkami, które je uszlachetniają. Istnieją jednak takie grupy odpadów, które kwalifikują się do recyklingu, ale ich przetwarzanie jest skomplikowane. Zaliczają się do nich między innymi elektrośmieci. Technicyzacja sprawia, że w naszych domach pojawia się coraz więcej urządzeń elektronicznych, a obok radia korzystamy też z telewizorów, komputerów, AGD i dziesiątek innych produktów zawierających albo rzadkie metale, albo składniki zagrażające środowisku. Recykling elektrośmieci regulowany jest przepisami prawa, a proces sprowadza się do rozkładania poszczególnych produktów na części i wydobywania z nich tego, co najcenniejsze. To skomplikowana, często wykonywana ręcznie praca, wymagająca czasu i cierpliwości.

Akumulatory, baterie i inne problematyczne odpady

Elektrośmieci nie są jedyną grupą problematycznych odpadów, bowiem w naszym otoczeniu znajduje się też wiele innych przedmiotów, które zawierają substancje o wyjątkowo szkodliwym działaniu. Przykładem są akumulatory i baterie zawierające kwasy oraz elektrody wykonywane ze specyficznych materiałów. O ile rozłożenie na części radioodbiornika może być w miarę proste, o tyle recykling akumulatora żelowego wymaga już specjalnych metod postępowania, dzięki którym jego zawartość zostanie skutecznie zneutralizowana. W recyklingu trudnych odpadów specjalizuje się firma Gałązka T. PHU, której oferta to między innymi skup szeroko rozumianego złomu, jak i elektrośmieci czy innych problematycznych odpadów, przeznaczonych do specjalistycznego procesu recyklingu. Metoda odzyskiwania cennych surowców to nie tylko korzyści dla środowiska, ale również obniżanie kosztów produkcji nowych wyrobów, które nie wymagają pozyskiwania surowca ze złóż naturalnych.

Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz