Artykuł sponsorowany

Recykling kabli – na czym polega i dlaczego się opłaca?

Recykling kabli – na czym polega i dlaczego się opłaca?

Najcenniejszym elementem, który wchodzi w skład kabli, są przewody wykonane z miedzi. Zużyte kable można poddawać recyklingowi i wykorzystywać użytą do ich wytworzenia miedź wielokrotnie. Dlaczego zatem warto oddać niepotrzebne kable do skupu i co wytwarza się z pozyskanej w ten sposób miedzi? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziecie w tym artykule.

Warto to odzyskać

Miedź to metal, który podobnie jak aluminium, można w 100% poddać recyklingowi. Co bardzo ważne – odbywa się to bez żadnej straty na jakości. Aktualnie miedź jest trzecim odzyskiwanym metalem pod względem objętości. Wyprzedzają ja tylko żelazo i aluminium. Według naukowców obecnie w użyciu jest nawet 80% kiedykolwiek wydobytej miedzi. Już w 2008 roku 35% zużywanej miedzi pochodziło z recyklingu, a zgodnie z prognozami z każdym rokiem ta liczba rośnie. W 2011 roku prawie połowa miedzi wykorzystywanej w Europie pochodziła z recyklingu. Jest tak dzięki temu, że przetwarzanie miedzi w żaden sposób nie wpływa na jakość tego materiału.

Jak przetwarza się miedź?

Przetwarzanie miedzi to proces przypominający jej otrzymywanie, jednak nie wymaga on tylu etapów. Złom jest topiony w piecu, redukowany, a następnie wylewany do różnych form. Jeśli złom jest niskiej czystości, przed topieniem poddaje się go elektrorafinacji w kąpieli kwasu siarkowego. Recykling miedzi nie tylko jest zdrowy dla środowiska. Pomaga też w zapewnieniu regularnych dostaw miedzi, która jest jednym z najważniejszych surowców wykorzystywanych w Unii Europejskiej. Recykling miedzi to ogromna oszczędność energii. Zużywa się jej nawet 80% mniej niż podczas pierwotnego wydobycia miedzi. Zmniejsza to też ilość emitowanego dwutlenku węgla. Dlatego warto oddać niepotrzebną miedź profesjonalnej firmie, która zajmuje się skupem i sprzedażą miedzi i innych metali, jaką jest Skromet Sp.j.

Gdzie stosowana jest miedź z odzysku?

Miedź z recyklingu ma równie dobrą jakość jak świeżo wydobyty surowiec. Dlatego stosuje się ją w wielu dziedzinach przemysłu. Najwięcej miedzi z odzysku wykorzystują budowlańcy – taki stan rzeczy nie zmienia się od lat. Miedź jest materiałem łatwym w formowaniu i montażu, a przy tym jest mocna, nie ulega korozji i sprawdza się nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Inną zaletą miedzi jest to, że jest niepalna i bardzo łatwa w konserwacji. Najbardziej miedź jest jednak ceniona za swoje właściwości przewodzenia ciepła i energii elektrycznej – te właściwości nie ulegają zmianie nawet po wielokrotnym przetapianiu miedzi. Taka popularność miedzi z recyklingu w branży budowlanej wynika prawdopodobnie z tego, że na firmy budowlane nakładane są wymogi dotyczące ochrony środowiska. A miedź z recyklingu jest rozwiązaniem praktycznym i ekologicznym. Instalacje grzewcze, sanitarne, chłodzące i sanitarne mogą w całości powstawać z miedzi z odzysku. Nawet 70% produktów miedzianych stosowanych w budownictwie powstaje z przetworzonej miedzi. Ponadto miedź często stosuje się w urządzeniach elektrycznych. Dzięki swoim unikalnym właściwościom miedź jest też często elementem stopów metali.

Miedziana historia

Miedź znana jest człowiekowi od przynajmniej 10 tys. lat. Mówi się, że – obok żelaza – miedź odegrała gigantyczną rolę w rozwoju cywilizacji. Przecież brąz – od którego nazwano całą epokę – to właśnie jeden ze stopów miedzi. Pierwiastek znany jest człowiekowi od starożytności – od momentu, w którym zaczęto tworzyć z niego brązy. Pierwotnie z miedzi robiono broń, biżuterię i przedmioty codziennego użytku – dzisiaj znajdziemy ją w zaawansowanych urządzeniach elektronicznych, w instalacjach solarnych i grzewczych. Po epoce brązu, podczas której miedź niezmiennie pozostawała najważniejszym metalem, przyszły czasy Imperium Rzymskiego. Wtedy sztaby brązu używane były jako środek płatniczy – długo przed wynalezieniem monet. Nieco później, w średniowieczu, miedź stosowano do różnych eksperymentów chemicznych. Odkryto wtedy zastosowanie siarczanów metali szlachetnych. Miedzią pokrywano wtedy też dachy kościołów.

Skup miedzi

Oddając miedziane kable i inne elementy z tego metalu do skupu można sporo zarobić. Za kilogram miedzi możemy otrzymać nawet około 20 zł. To powinna być spora zachęta do zrobienia w domu generalnych porządków i oddania niepotrzebnych lub zniszczonych kabli do skupu. Wspominane wyżej przedsiębiorstwo Skromet Sp.j. działa na rynku od wielu lat. Jego profesjonalizm potwierdza fakt, że zostało zarejestrowane jako oficjalny recykler Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Firma skupuje miedź, a następnie sprzedaje ją w formie granulatu, dzięki czemu łatwo można z niej wytwarzać nowe elementy. Warto tam oddać swoje miedziane odpady.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz