Artykuł sponsorowany

Ratowanie przez stomatologa wybitego zęba

Ratowanie przez stomatologa wybitego zęba

Zdarza się, że wskutek urazu ząb zostaje nadłamany, a w najgorszym wypadku wybity. Sprawa nie jest w tym przypadku jeszcze stracona, bo przy odpowiedniej reakcji, można go jeszcze uratować, zapobiegając brzydkiej szparze. Pomimo tego, że okoliczności często temu nie sprzyjają, należy zachować zimną krew, znaleźć zęba, zabezpieczyć wkładając do zębodołu lub mleka i natychmiast jechać do dentysty.

Jak zabezpieczyć ząb po wybiciu?

W sytuacji, gdy ząb zostanie wybity, kluczowe są pierwsze chwile. Nie należy dopuścić, by obumarły komórki w wybitym zębie. Dlatego trzeba go szybko zabezpieczyć, zanim dojedziemy do stomatologa, który sprawdzi, czy możliwa jest reimplantacja.

Wybity ząb należy chwycić delikatnie za koronę, unikając dotykania korzenia lub ewentualnie przepłukać i umieścić w zębodole, patrząc czy wkładamy dobrą stroną. Jeśli nie jest to możliwe, drugą opcją jest wsadzenie zęba między policzek a zęby i przytrzymanie go w takiej kieszonce. Dopuszcza się również umieszczenie go w mleku, płynie do soczewek kontaktowych lub soli fizjologicznej. To zapobiega przesuszeniu. Płyn musi być zbliżony do naturalnego i z tego względu nie można zęba wkładać do alkoholu czy zwykłej wody, bo to zniszczy szansę na przyjęcie zęba przez organizm. Tak samo postępujemy, gdy ułamał się tylko jego fragment. Może on zostać przyklejony i pozostać żywy.

Reimplantacja wybitego zęba

Pomocy po wypadku trzeba szukać u stomatologa, w Olsztynie np. w gabinecie Lidii Nazdrowicz-Ruteckiej albo na pogotowiu stomatologicznym. Reimplantacja po wybiciu zębów dotyczy tylko tych stałych. Stomatolog umieści ząb w przygotowanym zębodole, wstawi szynę unieruchamiającą i poda antybiotyk, żeby nie powstał stan zapalny. Przyjmuje się on od 2 do 4 tygodni i należy wtedy spożywać tylko miękkie pokarmy. Naturalne zęby są zawsze lepsze od sztucznych, dlatego tak ważne jest niepanikowanie, jeśli dojdzie do wypadku i zabezpieczenie zęba, by mógł być poddany reimplantacji.



Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać