Artykuł sponsorowany

Rajstopy i pończochy jako artykuły przeciwżylakowe

Rajstopy i pończochy jako artykuły przeciwżylakowe

Szacuje się, że problem żylaków dotyka od 10 do 25% osób dorosłych, w większości kobiet, dla których problem nie jest tylko kwestią estetyki, ale źródłem znacznego dyskomfortu. Żylaki są jedną z przyczyn obrzęku i bólu nóg, który utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jednym z polecanych rozwiązań jest noszenie pończoch i rajstop przeciwżylakowych.

 

Jak działają rajstopy przeciwżylakowe?

Żylaki to powiększone, dobrze widoczne pod powierzchnią skóry żyły, umiejscowione przede wszystkim na nogach. Pojawiają się, gdy zastawki w żyłach nie działają prawidłowo. Zazwyczaj nie wymagają leczenia z powodów zdrowotnych, ale mogą powodować znaczny dyskomfort. Osobom, które borykają się z problemem żylaków, ulgę przynoszą leki i żele zawierające wyciąg z kasztanowca, ruszczyka, rutynę, ale nic nie zastąpi właściwie dobranych rajstop lub pończoch przeciwżylakowych. Ciekawostką jest, że stosowanie ucisku w celu zmniejszenia dolegliwości nóg sięga czasów Imperium Rzymskiego, żołnierze rzymscy owijali sobie nogi skórzanymi paskami, by nie puchły podczas marszu.

Rajstopy przeciwżylakowe są stosowane w celu poprawy krążenia w kończynach dolnych. Zaprojektowane zostały, by zapewnić stały nacisk na nogi, co pomaga w przepływie krwi z powrotem w kierunku serca. Nacisk ten jest największy w okolicach stóp i kostek. Jest to najlepsza nieoperacyjna metoda leczenia objawów związanych z  występowaniem żylaków. Badania potwierdziły, że noszenie pończoch uciskowych o ciśnieniu od 18 do 21 mm Hg przez tydzień pomogło zmniejszyć dolegliwości bólowe w porównaniu do zwykłych pończoch – mówi specjalista ze sklepu Medicall s.c. w Piotrkowie Trybunalskim.

 

Jakie rajstopy lub pończochy przeciwżylakowe wybrać?

Wybór odpowiednich dla danej osoby rajstop przeciwżylakowych (o odpowiednim stopniu ucisku) jest uzależniony od czynników takich jak: liczba, rodzaj i przyczyny żylaków. Na rynku występują m.in.:

  • Rajstopy przeciwżylakowe – o niskim stopniu ucisku. Polecane dla każdego, nawet bez widocznych żylaków. Pomagają zapobiec puchnięciu nóg podczas siedzącej lub stojącej pracy.
  • Skarpety, podkolanówki i pończochy uciskowe – zapewniają większy ucisk niż rajstopy. Podkolanówki zapewniają lepszy ucisk w dolnej części nóg, są szczególnie polecane do ćwiczeń. Chętnie kupują je panowie.
  • Pończochy uciskowe na receptę – są dobierane przez lekarza specjalistę odpowiednio do rozmiaru i zaawansowania niewydolności żylnej u danej osoby.

Pod względem kompresji można wyróżnić:

  • Wyroby 1. stopnia kompresji – 15-21 mmHg. Są to wyroby profilaktyczne i mogą być stosowane przez większość pacjentów.
  • Wyroby 2. stopnia kompresji – 23-32 mmHg przeznaczone dla pacjentów będących pod ścisłą kontrolą lekarza.


Jak dobrać pończochy lub rajstopy?

Dobór artykułów uciskowych należy opierać na odpowiednio przeprowadzonym pomiarze nóg. Dokonujemy go rano i wieczorem, wykorzystując w tym celu kartę pomiarową wydaną przez lekarza lub pracownika sklepu medycznego. Dzięki pomiarom specjaliści ze sklepu mogą uzyskać wiedzę na temat tego, jak nogi „pracują” w ciągu doby i prawidłowo dobrać artykuły uciskowe.

Zarówno rajstopy, jak i pończochy przeciwżylakowe zakłada się zaraz po przebudzeniu, jeszcze przed opuszczeniem nóg na podłogę. W pozycji leżącej zastawki żylne działają skuteczniej niż w pozycji siedzącej czy stojącej. Założenie rajstop, pończoch czy podkolanówek uciskowych o poranku pomoże zastawkom utrzymać właściwą pozycję i zapewnić zdrowe krążenie krwi w ciągu dnia.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz