Puchar Świata w skokach narciarskich – w jakich zawodach rywalizują skoczkowie?

Puchar Świata w skokach narciarskich – w jakich zawodach rywalizują skoczkowie?

Puchar Świata to jedna z najbardziej prestiżowych klasyfikacji w skokach narciarskich. Z zapartym tchem kibicujesz zawodnikom podczas zawodów? Dopiero od niedawna śledzisz zmagania skoczków? Poznaj historię i zasady Pucharu Świata. Dowiedz się, w jakich zawodach będą rywalizować skoczkowie w sezonie 2018/2019 i uzupełnij swoją wiedzę na temat tej dyscypliny.

Puchar Świata w skokach narciarskich – historia i zasady

Puchar Świata to jedna z najważniejszych, jak nie najważniejsza, klasyfikacja w skokach narciarskich. Rywalizacja w jej ramach odbywa się co roku i obejmuje konkursy na kilkunastu skoczniach, rozgrywane w ciągu sezonu zimowego od listopada do marca. Pierwsze zawody Pucharu Świata odbyły się w sezonie 1979/1980. Zwycięzcą został Austriak Hubert Neuper.

Konkursy rozgrywane w ramach Pucharu Świata rozgrywane są zarówno indywidualnie, jak i drużynowo. Składają się one z dwóch serii – w pierwszej startuje 50 skoczków, którzy dostali się do konkursu w ramach wcześniejszych kwalifikacji, w drugiej – 30, którzy uplasowali się najwyżej po pierwszej serii (w konkursach drużynowych każda drużyna wystawia 4 zawodników, którzy oddają po dwa skoki). Za każdy skok zawodnicy otrzymują notę punktową, na którą składa się m.in. odległość, ocena sędziowska i ewentualna rekompensata za warunki atmosferyczne. Wynik, który decyduje o wygranej to suma punktów uzyskanych przez skoczka w obu seriach.

Do klasyfikacji Pucharu Świata liczą się punkty z pierwszych trzydziestu miejsc konkursu indywidualnego. Zawodnik, który aktualnie zajmuje pierwsze miejsce w klasyfikacji startuje w żółtym plastronie. Zwycięzcą Pucharu Świata po zakończeniu sezonu zostaje skoczek, który zdobył największą liczbę punktów.

Do klasyfikacji generalnej nie są natomiast wliczane osiągnięcia w konkursach olimpijskich i rozgrywanych w ramach mistrzostw świata. Niektóre konkursy Pucharu Świata są natomiast grupowane w turnieje, które mają odrębną klasyfikację. W jakich zawodach rywalizują skoczkowie w ramach Pucharu Świata?

Turniej Czterech Skoczni

Turniej Czterech Skoczni jest najbardziej znanym i prestiżowym turniejem skoków narciarskich, rozgrywającym się od 1953 roku. Zawody w jego ramach odbywają się na czterech skoczniach – w Obsersdorfie, Garmisch-Partenkirchen, Innsbrucku i Bischofshofen.

Turniej wyróżnia niestandardowa forma rozgrywania pierwszej serii, w której stosowany jest system KO. Polega on na bezpośredniej rywalizacji dwóch skoczków. Zawodnicy dobierani są w pary na podstawie lokat osiągniętych w serii eliminacyjnej – zawodnik, który jest lepszy bezpośrednio awansuje do drugiej serii, która jest rozgrywana tradycyjnym systemem. Przegrany nie traci szans na udział w finale – może się on zakwalifikować wówczas, jeśli znalazł się wśród pięciu najlepszych skoczków, którzy byli przegranymi w swojej parze.

Na klasyfikację generalną Turnieju Czterech Skoczni składają się punkty zdobyte przez zawodników w poszczególnych konkursach. W przeciwieństwie jednak do Pucharu Świata, w TCS sumowane są tzw. „małe punkty” otrzymane nie za zajęte przez zawodnika miejsce, a za wszystkie skoki. Dzięki temu w rankingu uwzględniani są również ci skoczkowie, którzy nie załapali się do pierwszej trzydziestki konkursu.

Willingen Five

Willingen Five to rozgrywany od niedawna niemiecki turniej odbywający się w ciągu trzech dni rywalizacji w Pucharze Świata w Willingen. Pierwsze zawody w ramach tej klasyfikacji odbyły się na skoczni Mühlenkopfschanze w lutym 2018 r. Wówczas turniej wygrał Kamil Stoch, drugie miejsce zajął Johann Andre Forfang, a na trzeciej pozycji uplasował się Daniel Andre Tande.

Wzorem Turnieju Czterech Skoczni na klasyfikację generalną Willingen Five składają się uzbierane przez skoczków „małe punkty” – noty uzyskane za każdy skok, a także rezultaty z kwalifikacji. Łącznie do klasyfikacji Willingen Five wliczanych jest pięć skoków: kwalifikacyjny, dwa skoki z pierwszych zawodów i dwa skoki z konkursu rozgrywanego w niedzielę.

To, co wyróżnia turniej Willingen Five na tle innych imprez tego typu to fakt, że lider turnieju otrzymuje plastron dla najlepszego zawodnika po każdej serii (wyjątkiem jest sytuacja, gdy ten sam zawodnik prowadzi w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata - żółty plastron ma wtedy pierwszeństwo). Dużą zachętą do udziału w zawodach jest również premia za wygraną, która rok temu wyniosła 25 tys. euro.

Raw Air

Raw Air to norweski turniej zorganizowany na wzór Turnieju Czterech Skoczni, który pierwszy raz odbył się w marcu 2017 roku.  Zawody w jego ramach rozgrywane są w ciągu kolejnych dziesięciu dni, bez ani jednego dnia odpoczynku, między innymi w Oslo, Lillehammer, Trondheim i Vikersund. 

Skoczkowie rywalizują w 4 konkursach indywidualnych i 2 zawodach drużynowych. Punktowane są również skoki z czterech prologów, czyli kwalifikacji. Na klasyfikację generalną Raw Air składają się uzyskane przez zawodników „małe punkty” z 16 skoków. Podobnie jak w przypadku Willingen Five, do finalnej punktacji zaliczane są również wyniki uzyskane w kwalifikacjach, a także punkty uzyskane przez skoczków podczas konkursów drużynowych.

W sezonie 2018/2019 turniej Raw Air odbędzie się w dniach 8.03 – 17.03. Kto zostanie zwycięzcą? Rok temu w Raw Air triumfował Kamil Stoch. Na drugim miejscu uplasował się z kolei Austriak Stefan Kraft.

Planica Seven

Planica Seven to zainaugurowany w 2018 roku słoweński turniej rozgrywany w ciągu czterech dni rywalizacji podczas Pucharu Świata w Planicy.

Na klasyfikację generalną konkursu również składają się uzbierane przez zawodników tzw. „małe punkty”, a więc noty uzyskane za każdy skok. Podobnie jak w Raw Air i Willingen Five liczone są również wyniki uzyskane w kwalifikacjach do konkursów.

Łącznie do klasyfikacji Planica Seven wliczanych jest siedem skoków: kwalifikacyjny, dwa skoki piątkowe, dwa skoki z konkursu sobotniego i dwa skoki rozgrywane w ramach konkursu niedzielnego.

W 2018 roku w Planica Seven triumfował polski skoczek Kamil Stoch. Kto będzie triumfował na Letalnicy w tym roku? Jeśli chcesz obejrzeć zmagania skoczków w Słowenii, już teraz sprawdź oferty biur podróży.

Oceń artykuł (1)
5,0
Komentarze
Dodaj komentarz