Artykuł sponsorowany

Przyjęcie i odrzucenie spadku okiem adwokata z Kancelarii Adwokackiej Tomasza Posadzkiego

Przyjęcie i odrzucenie spadku okiem adwokata z Kancelarii Adwokackiej Tomasza Posadzkiego

Po śmierci spadkodawcy spadkobierca nabywa spadek z mocy prawa. W myśl Kodeksu cywilnego może przyjąć schedę wprost, z dobrodziejstwem inwentarza bądź zdecydować się na odrzucenie. Sprawdźmy, co na temat każdej z możliwości mówi adwokat z Kancelarii Adwokackiej Tomasza Posadzkiego. O czym warto wiedzieć przed podjęciem decyzji i odrzuceniem spadku po zmarłym krewnym?

Przyjęcie i odrzucenie spadku – co to oznacza i jakie konsekwencje za sobą niesie?

Oświadczenie o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku składa się przed sądem lub przed notariuszem. Jak wskazuje adwokat z Kancelarii Posadzkiego, złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku sprawia, że spadkobierca traktowany jest tak, jakby nie dożył chwili otwarcia spadku. Uwaga! Spadek należy odrzucić w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedziałeś się o terminie do jego powołania. Przyjęcie spadku w ustawowym terminie sprawia, że stajesz się pełnoprawnym spadkobiercą. Co za tym idzie, majątek zmarłego staje się Twoją własnością (bądź współwłasnością w przypadku większej liczby spadkobierców), skutkiem czego długi zmarłego obciążają Twój majątek.

Kancelaria Adwokacka Tomasza Posadzkiego – spadek z dobrodziejstwem inwentarza

W przypadku przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi zmarłego jedynie do wysokości aktywów spadkowych. Wykaz inwentarza może zostać sporządzony samodzielnie lub przed notariuszem, a następnie złożony do sądu. Spadkobierca spłaca długi zgodnie ze spisem. Adwokat z Kancelarii Posadzkiego wyjaśnia, że w przypadku gdy spadkodawca pozostawił po sobie aktywa o wartości 100 tys. złotych oraz długi w kwocie 200 tys. złotych, spadkobiercy będą zobligowani do spłaty wierzycieli do wysokości otrzymanego przysporzenia, czyli 100 tys. zł. Jeżeli nie jesteś przekonany, czy lepszą decyzją jest przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza, czy też jego odrzucenie, skorzystaj z pomocy prawnej. Działaj rozważnie i chroń swoje interesy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz