Artykuł sponsorowany

Przygotowywanie pozwu rozwodowego z pomocą prawnika

Przygotowywanie pozwu rozwodowego z pomocą prawnika

Rozwód jest jednym z najbardziej stresujących wydarzeń w życiu. Mimo ogromnych, skrajnych emocji, trzeba się jednak do niego odpowiednio przygotować. Nie wystarczy nastawienie psychiczne, ale też szereg formalności i dokumentów. Do najważniejszych należy pozew rozwodowy. W jego sporządzeniu może pomóc doświadczony prawnik. Podpowiadamy, w jaki sposób dokładnie przebiega przygotowywanie takiego dokumentu.

Czym tak naprawdę jest pozew rozwodowy?

Pozew rozwodowy stanowi wniosek jednego z małżonków o orzeczenie rozwodu na skutek rozpadu pożycia małżeńskiego. Musi być przygotowany przez powoda, jednak może w tym pomóc doświadczony prawnik. Pozew rozwodowy składa się w odpowiednim sądzie okręgowym, gdzie należy uiścić opłatę w wysokości 600zł. W udokumentowanej, trudnej sytuacji finansowej, sąd może z niej zwolnić. 

Specjaliści z Kancelarii Adwokackiej Wojciech Wojciechowski wyjaśniają: Pozew składa się w sądzie, który obejmuje ostatnie wspólne miejsce zamieszkania małżonków, jeśli nadal przebywa w nim na stałe jedna ze stron. W przeciwnym wypadku dokument należy złożyć w sądzie, który odpowiada aktualnemu miejscu zamieszkania strony pozywającej.

Jak wygląda pozew rozwodowy?

Pozew rozwodowy zasadniczo jest dokumentem o stałej formule, a jego wzór można znaleźć w Internecie lub kancelarii adwokackiej, która pomaga go sporządzić. Pozew musi mieć formę pisemną i zawierać podstawowe informacje, takie jak dane sądu oraz obu stron sprawy (małżonków).

Obowiązkowy jest też tytuł sporządzanego pisma. Przygotowanie pozwu rozwodowego nie jest możliwe bez wskazania żądania, czyli winy. Chodzi o stronę małżeństwa, która jest winna rozpadowi małżeństwa. W tej części pozwu rozwodowego można poprosić o nieprzeprowadzanie mediacji i nieorzekanie o sposobie rozporządzania wspólnym mieszkaniem. Jeśli takie prośby nie znajdą się w dokumencie, sąd zadecyduje w obu kwestiach indywidualnie.

Pozew rozwodowy musi zawierać uzasadnienie, czyli dowody na poparcie tezy powoda o winie. W tej części dokumentu można wskazać świadków do przesłuchania. Ważne jest też określenie oczekiwań w sprawie alimentów dla niepełnoletnich dzieci lub preferowaną formę kontaktów. Uzasadnienie zawiera również wskazanie elementów podziału majątku.

Dlaczego warto poprosić o pomoc prawnika w przygotowywaniu pozwu rozwodowego?

Prawnicy specjalizujący się w prawie rodzinnym mają duże doświadczenie w prowadzeniu spraw rozwodowych, ale też w podziałach majątku lub sprawach alimentacyjnych. Rozwód jest wydarzeniem stresującym, dlatego wiele osób chce przeprowadzić go jak najszybciej.

Jeśli pozew rozwodowy jest kompletny i zawiera wszystkie, możliwe do wcześniejszego ustalenia kwestie, sąd rozpatrzy go sprawniej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz