Artykuł sponsorowany

Przyczyny występowania miażdżycy

Przyczyny występowania miażdżycy

Miażdżyca jest procesem chorobowym, który rozwija się latami. Obejmuje przede wszystkim duże i średnie naczynia tętnicze. Jej skutkiem może być niedotlenienie serca i mózgu czyli stan bezpośrednio zagrażający życiu. W dzisiejszym artykule omówimy szczegółowo definicję choroby oraz przyczyny jej występowania. Znajomość najważniejszych objawów będzie dla was wskazówką do szybkiej kontroli w gabinecie lekarskim.

Rozwój miażdżycy

Miażdżyca ma charakterystykę stanu zapalnego. Stanowi on odpowiedź na uszkodzenia obejmujące wewnętrzną warstwę ściany naczyń. Stan zapalny prowadzi do wytworzenia pasma tłuszczowego zlokalizowanego pod tą warstwą. W toku procesu miażdżycowego w obrębie błony wewnętrznej gromadzą się lipidy, kolagen i złogi wapnia. W ten sposób powstaje blaszka miażdżycowa. Jej obecność powoduje zmniejszenie przepływu krwi przez naczynie. Jej oderwanie może zupełnie zamknąć tętnicę, co prowadzi do ostrego niedokrwienia narządu, który jest zaopatrywany przez zatkaną tętnicę.

Co ciekawe zmiany o charakterze miażdżycowym występują już w dzieciństwie. Powolny rozwój choroby nie wiąże się z widocznymi objawami. Dopiero w wieku 50-60 lat pojawiają się pierwsze symptomy. Dzieje się to w sytuacji, kiedy zmiany miażdżycowe są już zaawansowane. Objawy mogą nasilać się stopniowo lub wystąpić nagle.



Podłoże powstawania choroby

Rozwój procesu miażdżycowego jest wypadkową wielu czynników, które sprzyjają odkładaniu się lipidów w ścianie naczyń. Miażdżyca częściej dotyka mężczyzn. Czynnikiem sprzyjającym w jej rozwoju jest podeszły wiek oraz występowanie chorób o podłożu miażdżycy u członków rodziny. Duże znaczenie ma również styl życia. Mała aktywność fizyczna, otyłość, palenie tytoniu i nieprawidłowa dieta mogą przyspieszyć rozwój choroby. Dużo bardziej narażone są także osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę oraz dyslipidemię czyli nieprawidłowe stężenie cholesterolu.

Skutki miażdżycy

Skutki miażdżycy są zależne od lokalizacji zmian miażdżycowych. Poważne konsekwencje może powodować zmniejszenie przepływu krwi w naczyniach wieńcowych, mózgowych, nerkowych, a także w tętnicach, które doprowadzają krew do kończyn oraz przewodu pokarmowego. Całkowite zamknięcie światła naczyń może prowadzić do zawału serca, udaru niedokrwiennego mózgu czy niedokrwienia kończyn mogącego powodować martwicę. Proces miażdżycowy potrafi obejmować swoim zasięgiem kilka narządów. Dlatego tak ważna jest regularna diagnostyka. Odwiedzając Gabinet Kardiologiczny lekarza medycyny Katarzyny Nyki-Marciniak, specjalisty chorób wewnętrznych, można liczyć nie tylko na postawienie trafnej diagnozy, ale także wdrożenie skutecznego leczenia.

Miażdżyca jest chorobą, która przez wiele lat rozwija się nie dając żadnych objawów. Dlatego tak ważna jest jej właściwa diagnostyka oraz zapobieganie rozwojowi poprzez zmianę stylu życia i stosowanie się do zaleceń lekarza.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz