Artykuł sponsorowany

Przyczyny bólu kręgosłupa - Gabinet Rehabilitacji Rehmed

Przyczyny bólu kręgosłupa - Gabinet Rehabilitacji Rehmed

Ból kręgosłupa i pleców to poważny problem, który dotyka znakomitej większości naszego społeczeństwa. Powodem dolegliwości jest przeważnie siedzący tryb życia, niska aktywność fizyczna oraz nadwaga. Czynniki te przyczyniają się do rozwoju zwyrodnień kręgosłupa. Z pewnością warto poznać najczęstsze przyczyny tego typu dolegliwości oraz sposoby walki z bólami pleców.

Skąd bierze się ból kręgosłupa?

Jak pokazują badania bóle kręgosłupa mogą dotyczyć nawet 80% ludzi na świecie. Objawiają się dyskomfortem odczuwanym wzdłuż pionowej osi ciała i umiejscowionym po stronie grzbietu. Ból może występować na różnych odcinkach kręgosłupa. Najczęściej jednak jest odczuwany w obrębie szyi oraz w odcinku lędźwiowym. Ma to bezpośredni związek z prowadzonym przez nas trybem życia. Odcinek szyjny i lędźwiowy są najbardziej narażone na zwyrodnienia. Postępujące procesy potęguje nasz brak dbałości o zdrowie kręgosłupa.

Przyczyną bólu kręgosłupa może być oczywiście uraz mechaniczny. Niemniej jednak w większości przypadków dolegliwości bólowe są wynikiem rozwijających się zmian o charakterze zwyrodnieniowym, stanów zapalnych oraz chorób obniżających kondycję stawów. Czynnikiem sprzyjającym dolegliwościom bólowym jest oczywiście wiek. Kondycja fizyczna oraz charakter pracy również w dużym stopniu oddziałują na stan zdrowotny kręgosłupa. Co ciekawe ból kręgosłupa może być także spowodowany depresją lub silnym i długotrwałym stresem.

Jakie są typowe przyczyny bólu kręgosłupa?

Ból kręgosłupa może być wywołany przez zmiany zwyrodnieniowe. Są one wynikiem powolnej degeneracji chrząstek stawowych. Prowadzi to do tworzenia się tzw. osteofitów czyli narośli kostnych. Osteofity powodują zniekształcanie stawów. Zmiany zwyrodnieniowe objawiają się najczęściej w odcinku lędźwiowym oraz piersiowym. Kolejną przyczyną bólu może być dyskopatia. Problem ten występuje przeważnie u osób pracujących przy komputerze. Grupą największego ryzyka są osoby w wieku 25-40 lat. Ból jest powodowany tzw. przepukliną jądra miażdżystego dysku. W jej wyniku podrażnieniu lub uszkodzeniu ulega korzeń nerwowy. Dyskopatia, z którą pacjenci są kierowani na rehabilitację kręgosłupa, jest przeważnie diagnozowana w odcinku lędźwiowym. Jej charakterystycznym objawem jest ból pleców, który promieniuje do kończyn i jednocześnie wymusza pochylanie się do przodu. Do objawów towarzyszących zaliczamy drętwienie i zaburzenia czucia kończyn dolnych.

Najczęstszym powodem wizyty u lekarza jest lumbago, które określa się także mianem postrzału. Dolegliwość ta dotyczy odcinka lędźwiowego. Przyczyną lumbago jest uszkodzenie kręgosłupa w wyniku jego nadwyrężenia. Ból nasila się w trakcie pochylania i podnoszenia cięższych przedmiotów. Zazwyczaj dolegliwości ustępują po maksymalnie kilku tygodniach. Bardzo „popularnym” powodem bólu ze strony kręgosłupa jest rwa kulszowa. Dolegliwość ta spowodowana jest zmianami w krążku międzykręgowym, który uwypukla się z pierścienia włóknistego uciskając nerw kulszowy. Ból może promieniować do pośladka, uda, łydki, a także stopy.

Osteoporoza dotyka przede wszystkim kobiety po 50 roku życia. Jej powodem jest ubytek masy kostnej, a co za tym idzie osłabienie ich struktury. W wyniku tego kości stają się bardziej podatne na złamanie. To powoduje, że w obrębie kręgosłupa dochodzi do tzw. złamań kompresyjnych kręgów. Są one przyczyną silnego bólu kręgosłupa. Prowadzą także do tzw. kifozy piersiowej i obniżenia wzrostu.

Jak walczyć z bólem kręgosłupa?

Walka z bólem kręgosłupa może być prowadzona na trzech płaszczyznach. Pierwsza z nich opiera się na doskonale znanej zasadzie „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Utrzymywanie prawidłowej postawy, regularna aktywność fizyczna i dbałość o utrzymanie właściwej wagi to najlepsze środki zapobiegawcze.

A co w sytuacji, kiedy już zaczęło boleć? Wtedy możemy sięgnąć po niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz kremy i żele z grupy NLPZ. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie jednak wizyta u lekarza, który wykona wstępne badania oraz zleci zdjęcie RTG. Na podstawie zdjęcia lekarz zdiagnozuje przyczynę bólu i skieruje nas do odpowiedniego specjalisty - ortopedy, neurologa lub na rehabilitację. W leczeniu przewlekłych schorzeń kręgosłupa nieoceniona będzie pomoc doświadczonego fizjoterapeuty. Gabinet Rehabilitacji Rehmed z Krakowa oferuje szeroką gamę zabiegów terapeutycznych. Wśród nich znajduje się terapia manualna, masaż leczniczy i relaksacyjny, suche igłowanie oraz elektroterapia. Możliwe jest także skorzystanie z ultradźwięków, pola elektromagnetycznego oraz światłolecznictwa. Pacjenci z różnymi bólami, urazami, wadami oraz po zabiegach chirurgicznych są mile widziani w gabinecie.

Opracowanie:
Kraków, św. Gertrudy 8 lok. 6
tel. 696 462 098
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz