Artykuł sponsorowany

Przyczyny awarii agregatów chłodniczych

Przyczyny awarii agregatów chłodniczych

Agregaty wody lodowej nazywane są także wytwornicami wody lodowej, agregatami chłodniczymi, agregatami ziębniczymi lub chillerami. Niezależnie od tego, jak je określamy, ich podstawowym zadaniem jest wytwarzanie wody lub mieszaniny wody z glikolem, która posiadać będzie odpowiednie parametry temperaturowe. Płyn taki dostarczany jest do innych urządzeń, np. klimatyzacyjnych czy chłodniczych. Regularne ich przeglądy są kluczem do uniknięcia awarii.

W jaki sposób ustrzec się awarii agregatów chłodniczych?

Wielu z awarii agregatów chłodniczych można uniknąć na długo przed ich powstaniem. Ich przyczyny narastają zazwyczaj stopniowo, a wiele z nich da się wyeliminować bez konieczności unieruchamiania urządzeń chłodniczych. Przedstawiciele firm zajmujących się m.in. konserwacją, serwisem i przeglądami agregatów chłodniczych, takie jak Zakład Elektroniczny Smart Sławomir Baumgart, orientują się w tym temacie doskonale. To dzięki ich działalności możemy z dużym wyprzedzeniem dowiedzieć się o powstających usterkach i wyeliminować je niskim kosztem. Przeprowadzanie prac porządkowych ma tutaj kluczowe znaczenie, ponieważ poważna awaria agregatu może wymusić konieczność wyłączenia całej instalacji chłodniczej, co prowadzi zazwyczaj do dużych strat.

Najczęstsze awarie agregatów chłodniczych – brak przepływu wody przez parownik

Opierając się na jednym z najpopularniejszych typów agregatów chłodniczych – maszynach wody lodowej ze skraplaczem powietrznym zabudowanym – możemy wyróżnić pewne kategorie awarii. Częstym widokiem jest np. alarm objawiający się komunikatem o treści: „brak przepływu wody przez parownik”. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być naprawdę wiele. Ustalając właściwą, musimy przede wszystkim sprawdzić, czy przepływ wody nie został w jakiś sposób przerwany. Takie przerwanie spowodować może np. zapchany filtr wody w instalacji. Jego oczyszczenie zazwyczaj rozwiązuje problem. Ważna jest przede wszystkim regularna kontrola stanu zabrudzenia filtra. Można tego dokonać za pomocą manometrów umieszczonych za i przed filtrem. Jeśli różnica wskazanych przez nie ciśnień wynosić będzie więcej niż 0,3‐0,5 bara, zyskujemy mocne powody do wyczyszczenia filtra. Innym powodem tego rodzaju alarmu może być zapowietrzona instalacja. Problem ten pojawia się zazwyczaj w nowych, dopiero co uruchomionych instalacjach. Innymi przyczynami są: niskie ciśnienie panujące w instalacji, zamknięty lub przymknięty zawór oraz obecność śmieci – np. pustych butelek lub puszek – w rurociągu. Oczywiście lista awarii spotykających agregaty chłodnicze nie kończy się na tej związanej z brakiem przepływu wody przez parownik. Inne rodzaje alarmów to np. alarm przeciwzamrożeniowy czy o zbyt wysokiej temperaturze wody wejściowej. Ich przyczyn może być mnóstwo, dlatego ich ustalenie najlepiej pozostawić serwisantom agregatów chłodniczych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz