Artykuł sponsorowany

Przewodnik po typach kompensatorów dylatacyjnych

Przewodnik po typach kompensatorów dylatacyjnych

Dylatacje są projektowane w celu ułatwienia ruchu w konstrukcjach budowlanych. Ruch, spowodowany rozszerzaniem i kurczeniem się betonu pod wpływem temperatury, musi być na tyle swobodny, aby zapewnić pewne „ugięcie”, nie naruszając żywotności konstrukcji. Kompensatory dylatacyjne mogą być stosowane w garażach, wiaduktach, jezdniach, chodnikach, rurociągach i torach kolejowych. Sprawdźmy, czym różnią się poszczególne rodzaje kompensatorów i jak dobrać właściwy do planowanej budowy.

Czym są złącza dylatacyjne?

Złącze dylatacyjne to system przeznaczony do utrzymania części razem i bezpiecznego pochłaniania rozszerzeń i kurczeń powodowanych zmianami temperatur. W zależności od potrzeb budowy wykorzystuje się kilka rodzajów złączy, które pozwalają utrzymać odpowiedni stan techniczny obiektów budowlanych i zapobiegają naruszeniom konstrukcji wynikających ze zmian sezonowych.


Złącze kompensacyjne typu piankowego

Istnieją dwa rodzaje kompensatorów piankowych: wstępnie uformowana pianka o zamkniętych komórkach i impregnowana pianka o otwartych komórkach. Pianka o zamkniętych komórkach składa się z usieciowanego materiału z octanu etylowinylowego o niskiej gęstości – najczęściej polietylenu, który tworzy mocny gumopodobny materiał złożony z pojedynczych „komórek”, które są blisko siebie, ale nie są połączone. Impregnowane systemy pianki otwartokomórkowej składają się ze wstępnie sprasowanego, silikonu i impregnowanej pianki hybrydowej, która wymaga silikonowego uszczelniacza powierzchniowego uszczelniającego puste przestrzenie w podłożu.

Oba systemy wymagają użycia kleju epoksydowego, który wiąże materiał uszczelniający złącza piankowego z materiałem nadproża / podłoża.

 Złącze kompensacyjne z uszczelnieniem ściskanym

Tego rodzaju połączenia są zwykle klasyfikowane jako neoprenowe lub komórkowe, z których oba są instalowane przy użyciu smaru służącego również jako klej. Połączenia te są zaprojektowane w taki sposób, aby przenosić ruchy mniejsze niż 6 cm.

Uszczelki taśmowe

Gumowa uszczelka elastomerowa, mechanicznie zablokowana między dwoma stalowymi elementami krawędziowymi, zapewnia wodoszczelny system uszczelnienia, który jest odlewany na miejscu. Zwykle może wykonywać ruchy do ok. 10-12 cm, dlatego sprawdzi się przede wszystkim w obiektach posadowionych.

Biorąc pod uwagę znaczenie kompensatorów dla utrzymania prawidłowego stanu konstrukcji, warto inwestować w produkty sprawdzonego pochodzenia, np. od Webac. Najczęstszymi przyczynami awarii złączy są: uszkodzenia w czasie transportu, niewłaściwa instalacja oraz nieprawidłowe podparcie systemu.
Opracowanie:
Warszawa, Wał Miedzeszyński 646
tel. 22 672 04 76
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz