Artykuł sponsorowany

Przewodnik po kasach fiskalnych dla przedsiębiorców

Przewodnik po kasach fiskalnych dla przedsiębiorców

Kasy fiskalne są bardzo ważnym elementem wyposażenia sklepów oraz różnego rodzaju przedsiębiorstw handlowo-usługowych. To nie od nas zależy, czy będziemy mieć taką kasę. Obowiązek jej posiadania nakładają na nas przepisy. Dlatego warto wiedzieć, jakie są obowiązki i ograniczenia związane z kasami fiskalnymi, oraz na co powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając takie urządzenie.

Kiedy kasa fiskalna jest obowiązkowa?

Posiadanie kas fiskalnych jest konieczne, ze względu na nakładany na nas przez przepisy obowiązek ewidencjonowania sprzedaży. Dlatego w kasę powinni wyposażyć się przedsiębiorcy, którzy zajmują się sprzedażą towarów lub dóbr dla osób fizycznych – czyli dla klientów indywidualnych. Warto jednak wiedzieć, że kasa nie zawsze jest obowiązkowa – przepisy z ubiegłego roku regulują tę kwestię, zwalniając niektórych przedsiębiorców z konieczności ewidencjonowania transakcji za pomocą kasy fiskalnej. Jeśli nasza działalność mieści się w całości w ramach czynności zwolnionych z ewidencjonowania, zamiast kasy fiskalnej możemy wyposażyć się w kasę rejestrującą. Jeśli jednak chociaż 20% naszej działalności wymaga rejestrowania, konieczny jest zakup kasy fiskalnej. Warto kupić kasę sprzedawaną przez firmę FHU Oczko. Włodzimierz Oczko.

Zwolnienia z rejestracji

W ostatnich latach bardzo upowszechniła się sprzedaż wysyłkowa – w końcu wszyscy robimy zakupy w Internecie. Jak wygląda sytuacja z kasami fiskalnymi w tym przypadku? Towar, sprzedawany na odległość podlega rejestracji, jednak zwolniona z konieczności wbijania na kasę jest sama usługa jego dostawy – pod warunkiem że dostawca dostanie zapłatę za wykonaną pracę dla danej firmy. Poza tym, zwolnienie obejmuje przedsiębiorstwa, których obrót jest bardzo mały – nie przekracza 20 tys. zł. Jeśli jednak przekroczymy limit, mamy zaledwie dwa miesiące na wyposażenie się w kasę fiskalną.

Bezwzględny obowiązek ewidencjonowania

Są sytuacje, w których obowiązek ewidencjonowania transakcji kasą fiskalną jest bezwzględny, nawet przy bardzo małych obrotach. To przede wszystkich dostawy gazu, części samochodowych, takich jak silniki, nadwozia, przyczepy itp., dostawy sprzętu AGD, sprzętu fotograficznego, czy wyrobów z metalu szlachetnego. Bezwzględny obowiązek obejmuje także dostawy nośników z danymi, wyrobów tytoniowych i alkoholu, a także perfum i wód toaletowych. W dziecinie usług obowiązkiem objęte są między innymi przewozy pasażerskie, naprawy pojazdów silnikowych, w tym usługi wulkanizatorskie, opieka medyczna, doradztwo podatkowe, catering i usługi gastronomiczne oraz wiele innych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz