Artykuł sponsorowany

Prześledź zmiany w nowym Prawie zamówień publicznych z ekspertem z Kancelarii radcy prawnego Roberta Krupy

Prześledź zmiany w nowym Prawie zamówień publicznych z ekspertem z Kancelarii radcy prawnego Roberta Krupy

Opublikowanie planów przetargowych z wyprzedzeniem, zrównanie zamawiających i wykonawców oraz wprowadzenie obowiązku mediacji w sytuacjach konfliktowych – nowe Prawo zamówień publicznych ma uporządkować rynek i uprościć procedurę kontraktowania. Sprawdźmy, co na ten temat mówi ekspert z Kancelarii radcy prawnego Roberta Krupy i zastanówmy się, czy nowe prawo rzeczywiście niesie za sobą szereg ułatwień.

Nowe Prawo zamówień publicznych – poznaj zmiany

Najistotniejsze zmiany w nowym Prawie zamówień publicznych dotyczą trzech aspektów: poprawy konkurencyjności na rynku zamówień publicznych, zwiększenia transparentności gromadzenia danych oraz wyrównania pozycji stron umowy o zamówienia publiczne. Jak wskazuje ekspert z Kancelarii radcy prawnego Roberta Krupy, wszystkie te rozwiązania mają skutkować realizacją umowy w sposób partnerski i ze zwiększeniem skuteczności działań – zarówno dla sektora publicznego, jak i prywatnego. Dotychczas obowiązujące prawo było kilkakrotnie nowelizowane, a mimo wszystko nie wyeliminowano niespójności. Stworzenie spójnego systemu zamówień publicznych, przystającego do realiów gospodarczych i otoczenia prawnego, pozwoli naprawić wiele problemów systemowych m.in. wspieranie zamawiających kosztem wykonawców i skomplikowane orzecznictwo.

Kancelaria radcy prawnego Roberta Krupy – zamówienia krajowe

Rewolucją w nowym PZP jest wdrożenie nowej procedury zamówień krajowych poniżej progu unijnego. Ta elastyczna strategia daje możliwość negocjacji także po rozpoczęciu zamówienia publicznego. Korzystając z pomocy np. Kancelarii radcy prawnego Roberta Krupy, zamawiający może prowadzić skuteczne negocjacje i poczuć pełne wsparcie. Inną korzystną zmianą jest zaktualizowanie formuły konkursu, którą stosuje się w Polsce od 2001 roku. Wykorzystywana do niedawna w rozwiązaniach infrastrukturalnych, budowlanych czy architektonicznych, zostanie wdrożona także w branży IT i telekomunikacji. Takie rozwiązanie pozwala wyłonić zwycięzcę konkursu na podstawie wymagań jakościowych, estetycznych oraz funkcjonalnych, stawianych przez inwestora.  

Znowelizowane prawo zamówień publicznych będzie obowiązywać zamawiających do wykonania kompleksowej analizy potrzeb przed ogłoszeniem zamówienia publicznego, co tym bardziej zwiększy przejrzystość działań inwestora.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz