Materiał Partnera

Przemysłowa instalacja elektryczna – jak się ją wykonuje?

Przemysłowa instalacja elektryczna – jak się ją wykonuje?

Funkcjonowanie większości zakładów przemysłowych jest niemożliwe bez dostępu do energii elektrycznej. W tym celu konieczne jest przygotowanie wydajnej i bezpiecznej instalacji, co jest zadaniem dość skomplikowanym. Przed rozpoczęciem prac w tym zakresie należy ustalić, skąd dokładnie energia będzie pobierana – zasilanie może pochodzić z różnych sieci, ale nie tylko. Jakie są więc cechy prawidłowo wykonanej przemysłowej instalacji elektrycznej?

Właściwie przygotowany schemat instalacji

Doprowadzenie energii elektrycznej do zakładu przemysłowego jest zadaniem dla specjalisty z odpowiednimi kwalifikacjami. Będzie on w stanie przygotować schemat instalacji, który zawierać powinien najważniejsze elementy, takie jak np. trasy zastosowanych przewodów, umiejscowienie łączników, tablic rozdzielczych czy puszek elektroinstalacyjnych. Na tym etapie należy wziąć pod uwagę zarówno charakterystykę budynku przemysłowego, jak i jego zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Pierwszym etapem przygotowania wydajnej instalacji przemysłowej jest zatem poprawne sporządzenie schematu. Przygotuje go firma Univvatton, która świadczy kompleksowe usługi w zakresie elektroinstalatorstwa. Specjaliści zajmą się następnie realizacją projektu, co oznacza właściwe rozmieszczenie wszystkich urządzeń i elementów przemysłowej instalacji elektrycznej. Muszą one nie tylko zapewniać pożądaną wydajność, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. W jaki sposób należy zatem przygotować instalację w zakładzie przemysłowym?

Własna sieć wysokiego napięcia

Zasilanie energią elektryczną urządzeń i maszyn w przypadku instalacji przemysłowej może pochodzić m.in. z własnej sieci wysokiego napięcia. Takie rozwiązanie jest praktykowane przez rozbudowane zakłady, które są dzięki temu w stanie pokrywać w pełni zapotrzebowanie na prąd. Własna sieć pozwala na zasilenie oddziałowych stacji transformatorowych, a te służą natomiast do doprowadzenia energii do odbiorników niskiego napięcia. Nieco inne instalacje elektryczne wykonuje się w mniejszych zakładach przemysłowych.

Wykorzystują one bowiem dostępne, wykonane już sieci wysokiego napięcia. W tym wypadku firma świadcząca kompleksowe usługi elektryczne przygotowuje instalację przemysłową przez zastosowanie rozdzielnicy głównej. Przechodząca przez nią energia elektryczna jest dostarczana do mniejszych rozdzielnic i konkretnych odbiorników. Niezależnie od wielkości zakładu, schemat i wykonanie przemysłowej instalacji elektrycznej należy zlecić doświadczonym specjalistom – to kluczowe ze względów nie tylko wydajności układu, ale i bezpieczeństwa.

Opracowanie:
Bełżyce, Fabryczna 5 lok. 1
tel. 739 594 634
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz