Materiał Partnera

Przegląd materiałów pokryć dachowych – zalety i wady

Przegląd materiałów pokryć dachowych – zalety i wady

Wśród materiałów budowlanych dużą grupę produktów stanowią porycia dachowe. To istotny element budynku i należy poświęcić my wiele uwagi. Dach musi być pokryty materiałem dobrej jakości, wytrzymałym i odpornym na wpływ czynników atmosferycznych. Rynek oferuje wiele alternatywnych rozwiązań, które trzeba rozważyć, by podjąć najkorzystniejszą dla nas decyzję.

Popularna blachodachówka

Blachodachówka, czyli dachówka z blachy jest tańsza i lżejsza od swojej ceramicznej odpowiedniczki. Dzięki tłoczeniu pokrycie to przypomina tradycyjną dachówkę. Wykonywana jest z cynkowanej blachy stalowej pokrytej warstwami lakieru. To od grubości stali oraz powłoki i jej rodzaju zależy wytrzymałość blachodachówki. Powłoka ma za zadanie chronić przed korozją, promieniowaniem ultrafioletowym, a także przed mechanicznymi uszkodzeniami.

Blachodachówki nie muszą też wcale przypominać dachówek ceramicznych – dostępne są też te imitujące gonty drewniane. Pokrycie to może być stosowane na dachach stromych. Ze względu na lekką wagę blachodachówki dach nie wymaga wzmocnienia przed jej położeniem. Negatywnym skutkiem tego jest jednak mniejsza wytrzymałość niż tradycyjnych dachówek.

Wadą blachodachówki jest jej niska izolacyjność akustyczna – dźwięki praktycznie  wcale nie są tłumione. Poddasze będzie więc wymagać dodatkowej izolacji.

Te oraz inne materiały oferuje firma Markowe pokrycia dachowe Skierzyński Marek.

Inne rozwiązania z blachy

Blacha stalowa może być wykorzystywana do pokrycia dachów również na inne sposoby. Jest to rozwiązanie nawet starsze niż blachodachówka. Pokrycie za pomocą blachy na rąbek stojący odnosi się do sposobu łączenia paneli. Funkcjonują tu dwie metody – na rąbek pojedynczy i podwójny, czyli poprzez zagięcie arkuszy lub zagięcie i wywinięcie arkuszy sąsiadujących.

To pokrycie dachowe wykorzystać możemy na dachach skośnych, jednak minimalny wymagany kąt jest niewielki, wynosi bowiem jedynie 3 stopnie. Ponadto płaskie blachy cechuje szczelność i stabilność pokrycia. To lekki materiał, jednak obecnie produkowane panele mają większą wytrzymałość niż kilka lat temu.

Rodzajem blach profilowanych stosowanych do pokrycia dachów jest blacha trapezowa. To rozwiązanie ekonomiczne – grube blachy z powłoką poliuretanową zachowują dobrą kondycję nawet przez 50 lat.

W obu przypadkach wadą tych okryć jest, podobnie jak w przypadku blachodachówki, niska izolacyjność dźwięków, co może być uciążliwe dla mieszkańców.

Gonty bitumiczne

To niezwykle uniwersalne rozwiązanie – pokrycie to dostępne jest w pasach, które z łatwością dopasowują się do kształtu każdego dachu. Gonty bitumiczne nie są jednak tak trwałe, jak pozostałe proponowane tu materiały, ale posiada wiele zalet. Dobrze tłumi dźwięki i jest szczelny, a ponadto także estetyczny.

Stylowa dachówka

Dachówki ceramiczne uważane są za najlepszy materiał porycia dachów – wytrzymują długie lata, są szczelne i stanowią ozdobę każdego domu. Pod względem jakości nie można przypisać im żadnych wad. Jednak ich liczne zalety powodują, że jest to rozwiązanie drogie. Dachówki są też ciężkim pokryciem, które nie może zostać zastosowane do każdego dachu.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz