Artykuł sponsorowany

Przegląd instalacji LPG w aucie - Stacja Kontroli Pojazdów Jana Cytlau

Przegląd instalacji LPG w aucie - Stacja Kontroli Pojazdów Jana Cytlau

Każdy właściciel samochodu, który jest wyposażony w instalację LPG musi wybierać się do podstawowej lub okręgowej stacji kontroli pojazdów przynajmniej raz w roku. Taki obowiązek mają nawet właściciele nowych aut wyposażonych w LPG, które bez takiego podzespołu mogłyby być diagnozowane dopiero po trzech latach od pierwszej rejestracji. Na czym polega jednak przegląd instalacji LPG? Tego dowiesz się razem z nami… Poznasz także ofertę Stacji Kontroli Pojazdów Jana Cytlau.

Jak wygląda przegląd instalacji LPG?

Przegląd instalacji LPG w pojeździe to proces stosunkowo tani oraz szybki, zapewniający również wysoki poziom bezpieczeństwa. Jeśli bowiem użytkujesz pojazd na długich trasach i jeździsz nim bardzo dużo, warto abyś przeprowadzał przegląd nawet co 3-4 miesiące… Szybkie wykrycie wady ogranicza koszty naprawy, które przy instalacji LPG mogą być bardzo wysokie. Jeśli chodzi zaś samą procedurę przeglądu w podstawowej lub okręgowej stacji kontroli pojazdów, powinieneś wiedzieć, że polega ona na sprawdzeniu szczelności instalacji, na skontrolowaniu opasek i przewodów, na wymianie filtru gazu fazy lotnej i ciekłej, a także na oczyszczeniu reduktora.

Podczas przeglądu instalacji LPG wielokrotnie przeprowadza się również specjalne badania zakładowe, a nawet testy w terenie. Ważna jest także diagnostyka komputerowa. Jeśli wszystkie elementy działają sprawnie, właściciel już po około 40 minutach jest wolny. Jeśli jednak wykryta zostanie jakaś usterka, stacja kontroli przygotuje listę działań serwisowych, które należy podjąć. Przy oficjalnych corocznych badaniach technicznych, po wydaniu listy kierowca ma 14 dni na usunięcie uszkodzeń. W innym przypadku pojazd nie może prawnie poruszać się po polskich drogach…

Najczęstsze usterki instalacji LPG

Właściciele instalacji LPG powinni być szczególnie wyczuleni na kilka powszechnie występujących usterek w obrębie tego podzespołu, a także innych elementów pojazdu, które bezpośrednio z instalacją współpracują. Mowa zatem o nieszczelności układu chłodzenia, o awarii reduktorów i wtryskiwaczy, o problemach z silnikiem (np. gaśnięcie jednostki napędowej podczas hamowania), czy o przegrzewaniu się silnika. Często stosunkowo szybko wyeksploatowaną się również filtry, a ważne jest także zwracanie uwagi na wszystkie zabezpieczenia przeciwpożarowe.

Gdzie udać się na przegląd i serwis?

Przegląd i serwis instalacji LPG najlepiej przeprowadzać w specjalistycznej stacji kontroli pojazdów, która jest uprawnionym podmiotem do wykonywania badań technicznych corocznych. Zwykły warsztat nie ma takich certyfikacji, dlatego zawsze wybieraj zaufane podmioty, To ona zapewni również usługi wulkanizacyjne, czy nabijanie numerów nadwozia oraz silnika. Podkreślić przy tym warto to, że podstawowe stacje kontroli pojazdów nie są objęte tzw. regionalizacją. Instalacje LPG samochodu osobowego można badać zatem w wybranej przez siebie stacji. Inaczej jest z pojazdami przekraczającymi 3,5 tony. One muszą udać się na badania techniczne do okręgowych stacji przypisanych dla każdego zarejestrowanego pojazdu. 

Przegląd instalacji LPG w samochodzie, ale również kompleksowe badanie techniczne pojazdów można przeprowadzić w Stacji Kontroli Pojazdów Jana Cytlau. Wykonywane są tutaj również pierwsze rejestracje pojazdów w kraju, identyfikacja pojazdów, badania pojazdów zasilanych gazem LPG, dodatkowe badania techniczne skierowane przez Policję lub Starostę, badania uprzywilejowane, pokolizyjne oraz taxi. Dodatkowo specjaliści przeprowadzają także badania po montażu haka holowniczego, badania pojazdów marki SAM, nabijanie numerów i wykonywanie tabliczek zastępczych, sprawdzanie amortyzatorów, hamulców, luzów w układzie kierowniczym i zawieszeniu, analizę spalin, ustawianie świateł, sprawdzanie zbieżności oraz inne usługi. Wszystkie te działania są niezbędne, aby zapewnić bezpieczeństwo na drogach.

Opracowanie:
Gotartów 16c
tel. 77 413 10 93
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz