Artykuł sponsorowany

Przed czym chroni regularne czyszczenie komina?

Przed czym chroni regularne czyszczenie komina?

Wymagana przez prawo coroczna kontrola kominiarska jest dla wielu właścicieli domów z kotłem na paliwo stałe głównym powodem do czyszczenia komina. Niewielu zdaje sobie sprawę, że dzięki temu są w stanie uchronić się przed wieloma niebezpieczeństwami. W sezonie grzewczym 2015/2016 odnotowano niemal 4000 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla! Warto być świadomym zagrożeń, jakie powoduje brudny komin.

Jak powstaje sadza w kominie?

Największym wrogiem komina jest sadza, która odkłada się na jego ścianach. To właśnie nią zajmuje się kominiarz, kiedy przychodzi, by wykonać usługę czyszczenia komina. Warto ograniczyć powstawanie jej. Dzięki temu ograniczymy także występujące w związku z nią zagrożenia. Żeby jednak to zrobić, należy dowiedzieć się, jak powstaje. Z powstawaniem sadzy borykają się głównie domownicy posiadający kotła na paliwa stałe. Właśnie w wyniku niepełnego spalania stałego materiału palnego powstają odpadki, które następnie osadzają się we wnętrzu komina. Dużą rolę odgrywa w tym procesie temperatura. Im będzie wyższa, tym większa ilość substancji lotnych ulegnie zapłonowi. Jeśli jednak w kotle nie będzie więcej niż 400 stopni Celsjusza, wszystkie substancje lotne uniosą się wyżej i osadzą się na kominie. Aby tego uniknąć, warto zainteresować się technikami palenia paliw stałych i wykorzystać najodpowiedniejszą dla danego kotła. Dobrze jest o to zapytać kominiarzy zajmujących się czyszczeniem naszych przewodów kominowych, w województwie lubuskim dobrym wyborem będzie zakład kominiarski prowadzony przez Bogdana i Dariusza Kłonowskich, którzy z chęcią odpowiedzą na wszystkie pytania.

Zagrożenia wynikające z nieczyszczenia komina

Jeśli komin nie jest czyszczony regularnie, narażamy się na niemałe niebezpieczeństwo. Najczęstszymi przypadkami zdarzeń odnotowanych przez PSP są zapłony sadzy oraz zatrucia tlenkiem węgla. Głównym objawem zapalenia się sadzy w kominie jest bardzo głośny szum wynikły z gwałtownej reakcji spalania w przewodzie. Zaistniały proces grozi powstaniem nieszczelności w kominie, przez które mogą się przedostać ogień lub wysoka temperatura i spowodować zapłon materiałów znajdujących się w pobliżu przewodu kominowego. W przypadku zaistnienia takiego stanu rzeczy należy zadzwonić po służby ratunkowe, ograniczyć dopływ powietrza do komina i wygasić ogień w urządzeniach grzewczych. Wymagane jest także wezwanie kominiarza w celu wyczyszczenia przewodu kominowego i wykrycia zaistniałych szkód. Tlenek węgla może dostać się do pomieszczeń mieszkalnych w wyniku braku dopływu świeżego dopływu powietrza do urządzeń grzewczych (np. w wyniku zatkania komina przez sadzę). Ten gaz jest szczególnie niebezpieczny ze względu na jego bezwonność. Przez to niemożliwe jest wykrycie go za pomocą węchu. Właśnie dlatego bardzo ważna jest profilaktyka, czyli regularne czyszczenie i inspekcja przewodów kominowych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz