Artykuł sponsorowany

Przeciwpożarowe zabezpieczenie obiektów – kluczowa rola stolarki otworowej

Przeciwpożarowe zabezpieczenie obiektów – kluczowa rola stolarki otworowej
O tym, że pożar stanowi jedno z największych zagrożeń dla budynków bez względu na ich przeznaczenie, nie trzeba przekonywać nikogo. Jako że przyczyny jego powstania mogą być absolutnie różne, inżynierowie i projektanci stanęli przed niezwykle trudnym wyzwaniem, dotyczącym zaprojektowania oraz stworzenia jeszcze nowocześniejszych zabezpieczeń. Wiele uwagi poświęcono przede wszystkim stolarce otworowej, czyli drzwiom oraz oknom. Co warto wiedzieć na ten temat?

Stolarka przeciwpożarowa – cechy charakterystyczne

Warto zacząć od tego, że produkty należące do grupy stolarki przeciwpożarowej cechują się niespotykanym nigdzie indziej stopniem zaawansowania technologicznego. Tak znakomite rezultaty możliwe są dzięki wieloletnim badaniom oraz zastosowaniu najnowocześniejszych materiałów. Jeżeli chodzi o materiał zasadniczy, to w zdecydowanej większości przypadków spotkać można się z aluminium, charakteryzującym się nie tylko lekkością, ale także bardzo dobrą wytrzymałością na wpływ wysokiej temperatury. Nie bez znaczenia są także pakiety szybowe, podczas których produkcji uwzględnić trzeba zarówno odporność temperaturową, jak i wyznaczniki pośrednio i bezpośrednio związane z termoizolacją.

Jak wyraźnie podkreśla specjalista z firmy Simbud, stolarka przeciwpożarowa to w największej mierze dbałość o detale, ponieważ to one tworzą system zależnych od siebie elementów, które muszą udowodnić swoją wartość w sytuacjach kryzysowych. Dlatego właśnie niezwykle ważnym parametrem decydującym o jakości zarówno okien, jak i drzwi, jest zastosowany rodzaj uszczelnienia. Chodzi oczywiście o natychmiastowe odcięcie dopływu tlenu do ognia lub ograniczenie tego zjawiska do absolutnego minimum. Co jeszcze warto wiedzieć?

Pożar to nie tylko ogień

Pożary zdarzały się, zdarzają i będą zdarzać, ponieważ nawet wtedy, gdy wyeliminuje się przyczyny techniczne, wciąż pozostaje pierwiastek ludzki. Badania przeprowadzane każdego roku wyraźnie pokazują, że przyczyną śmierci osób znajdujących się w płonących budynkach wcale nie jest ani ogień, ani temperatura. Za tragiczny koniec w zdecydowanej większości przypadków odpowiada dym i znajdujące się w nim substancje trujące. Dlatego też niezmiernie istotna jest możliwość ograniczenia jego rozprzestrzeniania. W tym celu zdecydowanie warto postawić na stolarkę dymoszczelną. Najwyższą jakość tego typu materiałów, wyrażoną chociażby przez stosowne atesty i certyfikaty, zagwarantować mogą nam jedynie najbardziej renomowani producenci tacy jak firma Simbud.

Na wyjątkową uwagę zasługuje również fakt, że stolarka przeciwpożarowa dostępna jest zarówno w wersji manualnej, jak i elektrycznej, a co za tym idzie, świetnie sprawdzi się w obiektach przemysłowych oraz mieszkalnych. Trzeba pamiętać również o tym, że zabezpieczenia przeciwpożarowe mają za zadanie powstrzymać ogień tak długo, jak to tylko możliwe, co nie oznacza wcale, że zatrzymają go całkowicie. Ludzie zyskują znacznie więcej czasu na przeprowadzenie sprawnej ewakuacji.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz