Artykuł sponsorowany

Przebieg egzekucji komorniczej

Przebieg egzekucji komorniczej

Egzekucja komornicza ma miejsce w przypadku, gdy dłużnik nie spłaca zobowiązań pomimo otrzymania sądowego nakazu uregulowania należności. Komornik ma za zadanie skutecznie przeprowadzić egzekucję i pozyskać dla wierzyciela spłatę długu.

Podstawowe informacje o egzekucji komorniczej

Komornik rozpoczyna pracę po otrzymaniu od wierzyciela odpowiedniego i poprawnie wypełnionego wniosku, do którego dołączony jest dokument z tytułem wykonawczym, czyli wyrok sądowy lub nakaz zapłaty. Do obowiązków komornika należy nie tylko pozyskanie należności dla wierzyciela, ale także opróżnienie zajętego lokalu czy przeprowadzenie eksmisji.

Przeprowadzenie egzekucji komorniczej

Według kodeksu postępowania cywilnego istnieje kilka sposobów egzekucji komorniczych. Komornik ma prawo zająć rachunek bankowy, wynagrodzenie za pracę, ruchomość i nieruchomość, wszelkie wierzytelności oraz wszelkie prawa majątkowe, jak np. udziały w spółkach lub posiadane papiery wartościowe. We wniosku wierzyciel ma obowiązek wskazać sposób egzekwowania należności. Komornik ma prawo korzystać z kilku sposobów jednocześnie, jednak należy zadbać o to, by nie tylko uzyskać spłatę dla wierzyciela, ale i żeby sposób pozyskania środków był jak najmniej uciążliwy dla dłużnika. We wniosku wierzyciel powinien podać informacje na temat majątku posiadanego przez dłużnika, jeśli nie ma takich danych, komornik może wystąpić z wnioskiem o udostępnienie danych o majątku dłużnika m.in. do ZUSu, Urzędu Skarbowego, banku itp.

Gdy komornik zajmuje prawo majątkowe…

Najważniejszym etapem prac komornika jest moment zajęcia prawa majątkowego. Wszystkie strony zaangażowane w sprawę powinny zostać poinformowane o terminie zajęcia. Informację o rozpoczęciu egzekucji otrzyma bank, w którym dłużnik posiada konto, jego pracodawca oraz wszelkie instytucje, które mają wpływ na majątek dłużnika. Koszty egzekucji komorniczej pokrywa dłużnik i są one zazwyczaj ściągane wraz z egzekwowanym długiem – powiedziała Hanna Żołnowska, komornik sądowy z wieloletnim doświadczeniem.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz