Materiał Partnera

Prozdrowotne właściwości cytrusów. Dlaczego warto wzbogacić nimi swój codzienny jadłospis?

Prozdrowotne właściwości cytrusów. Dlaczego warto wzbogacić nimi swój codzienny jadłospis?

Większość owoców cytrusowych pochodzi z południowo-wschodniej części Azji, Chin i Półwyspu Indochińskiego. Do Europy przywieźli je powracający z wypraw krzyżowych Włosi i w krótkim czasie rośliny cytrusowe rozprzestrzeniły się praktycznie na całym obszarze Morza Śródziemnego. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, cytrusy były w Polsce towarem luksusowym. Dziś bez problemu kupimy je w każdym markecie. Dlaczego warto spożywać je regularnie?

Atrakcyjny wygląd, cudowny aromat i przepyszny smak

Cytrusom przypisuje się tak wiele właściwości prozdrowotnych, że w zasadzie może mówić o nich w kategorii naturalnych lekarstw. Dodatkowo urzekają nas pięknym, energetyzującym aromatem i wyrazistym, orzeźwiającym smakiem. Do najpopularniejszych owoców cytrusowych możemy zaliczyć cytryny, pomarańcze, grejpfruty, mandarynki i limonki. Na sklepowych półkach znajdziemy je dzięki importowej i eksportowej działalności, takiej jak Fruits & Vegetables Group. Pracownicy przedsiębiorstw tego rodzaju dokładają wszelkich starań, by w nasze ręce trafiły najdorodniejsze i najwyższej jakości cytrusy. Owoce tego typu wykorzystywane są także w przetwórstwie, w szczególności do produkcji soków i napojów.

Prozdrowotne właściwości cytrusów

Cytrusy zawierają w sobie duże ilości witaminy C, która jest jedną z najważniejszych witamin, jeśli chodzi o prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. To silny antyoksydant, który chroni ciało przed starzeniem się i wieloma chorobami. Cytrusy wspierają ustrój w walce z infekcjami i ułatwiają przyswajanie żelaza, co zapobiega anemii. Flawonoidy, zawarte w cytrusach, wykazują działanie przeciwwirusowe i antybakteryjne. Owoce tego rodzaju są również bardzo bogate w pektyny. Pobudzają one jelita do pracy, dzięki czemu wydalanie z organizmu szkodliwych substancji i toksyn jest bardziej efektywne. Cytrusy- a w szczególności cytryny- pobudzają wydzielanie się żółci i śliny, co ma korzystny wpływ na cały proces trawienia. Pomarańcze chronią przed tworzeniem się kamieni nerkowych, ponieważ zawierają substancje, które minimalizują krystalizację szczawianów wapnia i kwasu moczowego. Z kolei grejpfruty zalecane są osobą, które starają się zrzucić zbędne kilogramy. Zawierają enzymy, które przyspieszają trawienie i zmniejszają wchłanianie się tłuszczów. Cytrusy wykazują również bardzo korzystny wpływ na psychikę człowieka. Są źródłem witamin z grupy B, dzięki czemu pozytywnie oddziałują na układ nerwowy. Zawarte w skórce cytrusowej olejki eteryczne działają odprężająco, uspokajająco i zmniejszają bóle migrenowe. Powszechnie wykorzystuje się je w aromaterapii.

Opracowanie:
Gorzów Wielkopolski, Wiedeńska 1I lok. 9
tel. 513 015 299
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz